Petr Lessy se vrací-nevrací do čela policie. Bude na dovolené

Domácí
3. 12. 2013 15:25
Petr Lessy se vrací do policie, ale zatím bude na dovolené.
Petr Lessy se vrací do policie, ale zatím bude na dovolené.

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrací do služebního poměru odvolaného šéfa policie Petra Lessyho, zatím ho ale nechá na dovolené, aby se nedestabilizovala celá policie.

"Rozhodl jsem o zrušení pravomocného rozhodnutí o propouštění Petra Lessyho ze služebního poměru. Důvodem je zejména to, že trestní stíhání bylo pravomocným usnesením zastaveno," oznámil Pecina na tiskové konferenci. "Městský soud v Praze dospěl k názoru, že bylo nepřípustné, jinými slovy rozhodnutí soudu rozumím tak, že trestní řízení nemělo být vůbec zahájeno a tím pádem ani nemělo dojít k propuštění magistra Lessyho ze služebního poměru."

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina (vlevo) a policejní prezident Martin Červíček.

Česká republika teď vlastně má dva policejní prezidenty, protože po Lessyho odvolání byl do funkce jmenován Martin Červíček. "Do vyřešení tohoto stavu ušetřuji panu Lessymu dovolenou," rozhodl zatím Pecina. "Má ji za rok a půl docela dost."

"V tuto chvíli zůstávám ve funkci policejního ředitele, abych řídil policii, dokud nebude zákonně rozhodnuto jinak. Ale na druhou stranu tu nejsem od toho, abych se hádal s ministrem vnitra. To nepřísluší policejnímu důstojníkovi, ani generálovi policie," konstatoval na svém tiskovém brífinku "druhý" policejní šéf Červíček.

"Za posledních pár týdnů jsem nabyl dojmu, že vůbec nejde o to, aby byl naplněn zákon." Ve hře jsou podle něj posty vysokých policejních představitelů, do kterých prý příliš chce mluvit ministr vnitra. Přitom to podle něj má náležet toliko policejnímu prezidentovi. "Nejen, že řídí policii, ale o všech personálních změnách by měl rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," argumentuje Červíček a trvá prý na principech.

Snad se dohodnou...

Do budoucna by podle ministra v demisi měl policii vést Lessy. "Jestli že pan Červíček dobrovolně neodejde, zahájím správní řízení ve věci přezkumu rozhodnutí ministra Kubiceho o jeho ustavení do funkce policejního prezidenta, budeme zkoumat, jestli měl být ustaven, nebo ne," dodal Pecina. Je prý nicméně připraven podpořit případnou dohodu Červíčka s Lessym, že by jeden z nich přešel na jinou pozici.

"Mé rozhodnutí trvalo poněkud déle," omlouval zdržení Pecina. "Musel jsem prostudovat všechny materiály, ale nechal jsem si i udělat expertní posouzení u Ústavu státu a práva Akademie věd."

Podivný anonym

Anketa:

Kdo má podle vás zůstat policejním prezidentem?

Tehdejší ministr vnitra Jan Kubice propustil Lessyho loni v srpnu poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci a pomluvy. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Obžaloba tvrdila, že Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy se hájil tím, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor se ho prý na Vaňka sám telefonicky dotazoval.

S rozhodnutím soudu o zastavení Lessyho stíhání se nesmířilo Městské státní zastupitelství v Praze, které podalo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi podnět k podání dovolání.

Chronologie případu stíhání bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho
2011:
Září - Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Vadil jim Lessyho výrok v deníku Právo, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka. Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli.
1. prosince - Policejní inspekce rozhodla, že se Lessy svými výroky na Vaňkovu adresu nedopustil trestného činu. Věc inspekce předala ministru vnitra Janovi Kubicemu ke kázeňskému projednání.

2012:
3. ledna - Ministr Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení, které však už na konci téhož měsíce zastavil. Podle mluvčího resortu se tak ministr rozhodl proto, že Lessymu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno.
29. srpna - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce Lessy údajně 6. září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka Vaňka s tím, aby je dala redaktorovi deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám dotazoval.
- Ministr Kubice zbavil Lessyho služebního poměru. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček.
14. září - Žalobce zamítl Lessyho stížnost proti stíhání.
11. října - Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které Lessy podal kvůli propuštění ze služebního poměru na ministra Kubiceho. Ten podle Lessyho zneužil pravomoc tím, že před jeho propuštěním neprovedl vlastní šetření.
22. října - GIBS navrhla obžalovat Lessyho ze zneužití pravomoci a pomluvy.
14. listopadu - Ministr Kubice zamítl Lessyho rozklad proti rozhodnutí o propuštění od policie.
19. prosince - Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uznal Lessyho vinným z pomluvy a zneužití pravomoci. Za to mu vyměřil osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Lessy podal proti trestnímu příkazu odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení.

2013:
16. května - Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho nepravomocně zprostil obžaloby. Žalobce se proti verdiktu odvolal.
12. července - Nový ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že pokud Lessyho soud pravomocně osvobodí, může se vrátit k policejnímu sboru.
26. října - Pražský městský soud pravomocně zastavil Lessyho stíhání. Podle soudu bylo od počátku vedeno nezákonně, neboť ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Žalobce následně podal nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi návrh na dovolání. To se zatím nestalo, lhůta pro podání ale vyprší až na konci prosince.
19. listopadu - Ministr Pecina se sešel s policejním prezidentem Martinem Červíčkem a jeho předchůdcem Lessym. Na setkání řešili, zda se Lessy po zastavení stíhání vrátí do čela sboru. Žádné rozhodnutí ale na schůzce nepadlo.
3. prosince - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak má dva prezidenty - Lessyho a Červíčka.

Autor: - mav -, ČTK Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ