Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) nebude kandidovat na prezidenta. Volební zápolení by podle něj bylo předem prohraným bojem. Uvedl to v pondělním prohlášení. O svém rozhodnutí už informoval celostátní výbor KDU-ČSL.
"Je jistě možné jít do boje s šancí na vítězství, a pak čestně prohrát. Nechci však jít do předem prohraného volebního zápolení, které mi pak dodatečně bude opentlováno nějakými útěšnými adjektivy," uvedl Pithart.
DOKUMENT: Prohlášení k odmítnutí kandidatury
Pithart o křeslo hlavy státu soupeřil již v lednu 2003, tehdy postoupil z prvního kola do přímého duelu s Václavem Klausem. Ve druhém kole získal podporu 89 poslanců a senátorů, v kole třetím pak už jen hlasy 84 zákonodárců. Klaus tehdy pokaždé dosáhl trojciferného výsledku, byť na zvolení to nestačilo. Zvolen byl až ve třetím kole třetí volby. Příští rok bude usilovat o znovuzvolení.
O možné nominaci Pitharta se mluvilo minulé pondělí na jednání širšího vedení KDU-ČSL v Lipnici nad Sázavou. Místopředseda horní komory parlamentu poté řekl, že si bere týden na rozmyšlenou a své rozhodnutí oznámí v úterý. "Nechci ubrat hlasy volitelů té či tomu, kdo bude mít větší šanci v prezidentských volbách zvítězit. Protože nechci zbytečně protahovat nejistotu o mém postoji, sděluji své rozhodnutí o den dříve, než jsem slíbil," vysvětlil Pithart, který je do úterý na Ukrajině na semináři o českých zkušenostech transformace.
Lidovci by měli o svých plánech pro prezidentskou volbu jednat v úterý večer, kdy se na společném zasedání sejdou jejich poslanci a senátoři. Předsedkyně sněmovního klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová řekla, že neví, zda bude výsledkem jednání shoda na nějakém jménu, nebo půjde jen o další kolo diskuse. Lidovci podle ní nehledají "Antiklause" za každou cenu. "Jde o to, abychom našli dobrého kandidáta," prohlásila.
Pithart si myslí, že šéfům stran jde vyjednávání o případném společném kandidátovi ztuha. "Nevím, jestli se nedokážou, vzhledem k jejich zjevným či skrytým odlišným zájmům, dostat dál, anebo zda se ani nechtějí dostat dál," podotkl. Podle něj hrozí opakování "trapných situací" z volby hlavy státu před téměř pěti lety. "Prezident republiky, ať již jím bude zvolen kdokoli, zasluhuje být zvolen v zápolení, které nebude příběhem, jež - řečeno drsně se Shakespearem - vypráví blb," uvedl.
Podpora, které se mu dostalo v širším vedení KDU-ČSL, byla pro Pitharta podle jeho slov překvapivě silná a po téměř deseti letech členství ve straně ji cítí jako vyznamenání. Podle vyjádření zástupců ostatních stran by měl ale zřejmě problém získat výraznější podporu v jejich parlamentních klubech. Podle šéfa zelených Martina Bursíka je prý Pithartovým handicapem jeho vyhraněné stranickost. Sociální demokraté dávají přednost spíše předsedovi Akademie věd Václavu Pačesovi nebo exministru zahraničí Jiřímu Dienstbierovi.
Podle některých měla být Pithartova nominace jen hrou, která by nakonec umožnila znovuzvolení kandidáta ODS Václava Klause. "Petr Pithart je podle mého názoru produktem křídla v KDU-ČSL, které si přeje Václava Klause," prohlásil o víkendu i Bursík.
ČSSD, zelení, komunisti i lidovci sice hovoří o možnosti postavit proti Klausovi protikandidáta, jejich debaty ale zatím nevedly ke konkrétnímu závěru. Nejčastěji se mluví o Pačesovi, Dienstbierovi a ekonomovi Janu Švejnarovi, kterého favorizuje Strana zelených.
Švejnar ale v pondělí v České televizi řekl, že o kandidatuře neuvažuje, protože své zvolení považuje za nereálné. "Každý občan by musel o tom (o nabídce kandidovat) uvažovat velice vážně, pakliže by byla reálná šance, ovšem já myslím, že zde nemluvíme o jakékoli reálné šanci, z toho důvodu o tom opravdu neuvažuji," uvedl. Zatím jediným kandidátem a favoritem volby je tedy nynější prezident Klaus, kterého navrhla ODS.
Ilustrační foto: archiv