Pilcova prověrka: s rozkladem neuspěl, podle Zemana skončí

Domácí
9. 3. 2016 08:21
Náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc a prezident Miloš Zeman.
Náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc a prezident Miloš Zeman.

Náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc neuspěl s rozkladem kvůli odebrání bezpečnostní prověrky. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil potvrdil původní rozhodnutí úřadu a rozklad zamítl,sdělil Pilcův advokát Daniel Volák.

Rozhodnutí zpochybnil. Pilc se chce proti rozhodnutí bránit soudně. Zda bude muset kvůli chybějící prověrce ve své funkci skončit, není jasné. Prezident Miloš Zeman si chce nejprve před rozhodnutím o jeho dalším osudu prostudovat podklady.

"Odůvodnění rozhodnutí je zarážející a vyvolává mnohé otazníky," řekl Volák k Navrátilovu zamítnutí. Rozkladová komise NBÚ podle něj doporučila rozhodnutí o odebrání prověrky zrušit s argumentem, že zpráva Vojenského zpravodajství týkající se Pilce je nevěrohodná. "Ředitel NBÚ si z vlastní iniciativy vyžádal doplnění zprávy a až poté byl rozklad zamítnut. Toto dodatečné dodělávání důkazů budí dojem, že jde o mstu někoho z Vojenského zpravodajství a že odebrání prověrky bylo na objednávku," poznamenal Volák.

Lhůta na podání žaloby

Pilcovi nyní běží třicetidenní lhůta na podání správní žaloby k Městskému soudu v Praze. Volák řekl, že opravného prostředku využije. V žalobě chce být konkrétní ohledně jmen a skutkových okolností, řekl.

Podle spekulací v tisku Pilcovi uškodila aféra kolem bývalé šéfky kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové), ve které svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z Vojenského zpravodajství. Zpráva Vojenského zpravodajství pak měla poukázat na Pilcovy vazby na Rusko a na přílišnou náklonnost k ženám.

Šéf vojenské kanceláře Hradu patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilc měl dosud na starosti také vypracovávání podkladů pro jmenování generálů a nejvyšších představitelů vojenských vysokých škol.

Zeman při návštěvě Karlovarského kraje neřekl, zda bude muset Pilc ve své funkci skončit. V minulosti jeho odvolání pozdržel do rozhodnutí NBÚ o rozkladu. Dnes řekl, že předpokládal Pilcův konec, pokud rozkladová komise rozhodnutí úřadu o odebrání prověrky potvrdí, což se ale nestalo. Členové komise naopak podle něj původní verdikt, na rozdíl od Navrátila, označili za neopodstatněný. "Takže nyní je mým úkolem seznámit se se všemi příslušnými materiály, přečíst si je a pak se rozhodnout," řekl Zeman na tiskové konferenci. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je oznámení jeho verdiktu spíše otázkou příštích týdnů.

Prezident v minulosti uvedl, že Pilc bude muset bez prověrky na místě šéfa vojenské kanceláře skončit, protože pro jeho pozici je zákonnou podmínkou. Později ale uvedl, že počká na rozhodnutí o rozkladu. Bez prověrky, kterou Pilc ztratil, se nemůže seznamovat s utajovanými skutečnostmi. To je pro výkon jeho funkce zásadní omezení.

Podle Ovčáčka Pilc i nadále "standardně vykonává svou práci" a doprovází například prezidenta při jeho cestách. Hradní mluvčí zároveň zdůraznil, že Hrad striktně dodržuje zákon a s tajnými informacemi se seznamují jen povolaní zástupci. Podotkl, že "na Pražském hradě je osoba nejpovolanější, která má právo seznamovat se s utajovanými skutečnostmi, a to je prezident republiky".

Pilc není na Hradě jediný, kdo má problém s bezpečnostní prověrkou. O její udělení neúspěšně požádal kancléř prezidenta Vratislav Mynář, který svou funkci bez prověrky vykonává již tři roky. Mynář se proti jejímu neudělení brání soudně.

Rostislav Pilc (47):

Datum a místo narození: 22. září 1968 v Karviné

Vzdělání: Vojenské gymnázium v Opavě; Vysoká vojenská škola pozemního vojska ve Vyškově (1987-1991)

Hodnost: brigádní generál (od května 2010)

Kariéra: po absolvování vysoké školy sloužil v československé armádě nejprve jako velitel skupiny; v letech 1992 až 1993 se zúčastnil mise UNPROFOR v tehdejší Jugoslávii; po návratu do Česka působil jako velitel skupiny speciálního průzkumu (1993-1997) a po absolvování dvouletého kurzu nastoupil k Vojenskému zpravodajství (VZ, 1999-2001); v letech 2001 až 2006 působil jako vojenský přidělenec v Rusku; po návratu do ČR opět působil ve Vojenském zpravodajství, kde v letech 2007 až 2009 řídil odbor vojenské diplomacie; od září 2009 byl zástupcem ředitele VZ; od června 2013 do předloňského října byl pověřen řízením VZ; koncem roku 2014 jej ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přeložil do personální pravomoci hlavy státu a loni v lednu byl jmenován náčelníkem vojenské kanceláře prezidenta republiky.

Rodina: podle dostupných údajů je rozvedený a má jednoho syna

Ostatní:

- V červnu 2013 byl Pilc pověřen vedením VZ, neboť ředitel VZ Milan Kovanda byl dočasně zproštěn výkonu funkce (Kovanda spolu se svým předchůdcem Ondrejem Páleníkem a bývalým zpravodajcem Janem Pohůnkem byli obviněni v kauze údajného zneužití příslušníků vojenské tajné služby ředitelkou kabinetu premiéra Petra Nečase Janou Nagyovou, nyní Nečasovou). Pilc VZ řídil až do jmenování nového ředitele Jana Berouna 20. října 2014.

- Kvůli kauze údajného zneužití VZ byl Pilc koncem září 2014 vypovídat na policii. Podle informací z tisku Pilc vypověděl, že o sledování bývalé manželky premiéra Nečase vojenskými zpravodajci nic nevěděl.

- Podle informací Lidových novin z konce října 2014 je Pilc známým ředitele prezidentské kanceláře Vladimíra Mynáře. Pilc to odmítl s tím, že mají pouze společné známé, neboť se jeho otec narodil nedaleko Osvětiman na Zlínsku, kde Mynář žil.

- O tom, že Pilc přišel o bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, informovaly Lidové noviny loni v prosinci. Odebral mu ji Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Pilcovi podle listu uškodila aféra kolem Jany Nagyové. Prezident Miloš Zeman poté prohlásil, že bude muset Pilce časem odvolat. Pilc poté podal proti odebrání prověrky rozklad k řediteli NBÚ Dušanu Navrátilovi. Navrátil potvrdil původní rozhodnutí úřadu a rozklad zamítl.

- Pilc je držitelem řady vojenských vyznamenání, mimo jiné Medaile AČR II. stupně či Záslužného kříže ministra obrany ČR III. stupně.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ