Piráti z budovy Akademie věd slaví. Soud žalobu zrušil

22.07.2009 11:10 Původní zpráva Aktualizováno 22.07. 12:41

Měl to být případ s exemplárními tresty. Místo toho odcházejí mladí piráti od soudu s tím, že se ničeho nedopustili. Soud je zprostil obžaloby.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • nemo47 (82 hlasů) 22.07.2009 13:34

  A jak ukradli těch 35 mio? Pokud o tom nevíš, tak každý nákup...

 • eviljack (77 hlasů) 22.07.2009 11:35

  Senzace se nekoná, rádobylovci pirátů zjistili, že si od nich soudy...

 • Netka (66 hlasů) 22.07.2009 20:13

  Jo, přece jen ještě něco: v AZ je v řadě pasáží řečeno, že "autor má...

 • Netka (61 hlasů) 22.07.2009 19:59

  Eviljackovi: nejde mi to vložit pod vaši poslední reakci, tak píšu...

 • eviljack (61 hlasů) 22.07.2009 19:31

  Vy jste tvrdila, že tyto poplatky nemají s autorským zákonem nic...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

http://www.tojesila.cz/cz/s16/c1584-SKANDALY-ODS/n2149-Leto-s-Topolankem-a-Langerem

31 hlasů

Eviljackovi: nejde mi to vložit pod vaši poslední reakci, tak píšu sem: Psala jsem, že to AZ nenařizuje, ne že to s ním nesouvisí. Dík za poučení, že nařizuje. V jiných mých příspěvcích pochopíte, že co do vztahu k zastpujícím agenturám, které vymýšlejí tyhle krávoviny, se shodneme. Trvám na tom, že autoři z tohoto odvodu nemají přímým příjmem nic. Moje agentura je jiná než OSA, která má celkově dost špatnou pověst. Pod autorský zákon často spadám a rovněž musím opakovat, že autoři jsou na tom v Čechách, co do povědomí veřejnosti i ochrany justice, prostě bídně. Promiňte, dál diskutovat nebudu, na stole mi leží ladem nějaká ta duševní práce, která má termín :-)))

61 hlasů

Nechci Vás zdržovat :) Já si autorské práce cením, ale autorské právo je beznadějně zastaralé, a v dnešní době nemá dle mého názoru ve stávající podobě šanci obstát. Třeba já mam originální software na obou svých počítačích, knihy si kupuji zásadně tištěné, nesnáším e-booky, mám i dost originálních filmů a audio CD, a přece jsem při nákupu CD, DVD, HDD, vypalovačky, tiskárny, paměťové karty, flashky, papíru do tiskárny, a kdovíčeho ještě, považován za zloděje. Nedivte se, že potom lidé fandí podobným pirátům, protože mají pocit, že na autorských poplatcích už zaplatili dost při nákupu výše uvedených věcí. Pochopte, že z pohledu běžného spotřebitele je jedno, jestli z toho samotní autoři něco mají, nebo peníze sežere provoz zastupujících agentur. Ostatně, pokud vím, aspoň v hudbě se částka pro jednotlivé autory určuje paušálem, vypočítaným z jejich průměrné hranosti (možná se pletu, a někdo počítá jedno každé použití jakéhokoliv díla konkrétního autora), čili určit, jestli dostal zrovna peníze od rádia, které hrálo jeho píseň, nebo za můj nový harddisk, nelze. Přirovnání k Vietnamcům, prodávajícím falešné značkové oblečení, dost kulhá. Za prvé piráti nedistribuují padělky, ale originální (s případně odstraněnou ochranou, nebo dodatečným crackem, jehož použití porušuje licenční ujednání) obsah, za druhé na tom v drtivé většině nic nevydělávají (myšleno jednotlivé skupiny, které lámou ochrany, a nahrávají data na servery, podobné tomu, o který se jednalo v tomto případě, provozovatelé jednotlivých vyhledávačů asi mají slušné příjmy z reklamy), a za třetí se způsobená škoda stanovuje mnohem hůře. Na serveru leží jedna digitální kopie, oproti tisícům triček/mikin/kalhot na stáncích, kterou si ovšem tisíce lidí může stáhnout. Koupil by si ji ale ten člověk skutečně? Lze říci, že cena za hru 1399 krát tisíc stažení rovná se škoda 1 399 000? Vydavatelé by měli změnit svůj přístup, a přeorientovat se na digitální distribuci. Třeba Valve to pochopili už dávno, a se svým Steamem se vesele smějí při počítání zisků. Teď vidím ještě Vaši poslední reakci - soudce žalobu zamítl pro nemožnost dokázání viny konkrétnímu pachateli, těžko mohl odsoudit pro jistotu všechny.

48 hlasů

Jo, přece jen ještě něco: v AZ je v řadě pasáží řečeno, že "autor má nárok". Ve skutečnosti ten nárok zůstává často jen na papíře a je prostě ignorovaný. Týká se to ne poskytnutí, ale zejména užití díla. Protože se ani nedovíte, kdo a kdy vás okopčil nebo nedovoleným způsobem použil vaši práci ( to nemusí být jen komerčně, ale pak o to hůř ). A když se to dovíte, většinou se u soudů nedovoláte. Kvůli drobným krádežím se taky nesoudíte. Já to prostě vidím z té druhé strany. Neprodávám nosiče. A myslím, že podstata sporu o ten rozsudek nad piráty to není. Končím. Promiňte. Viz. výše...

66 hlasů

Proč tedy dělají zátahy na Vietnamce, když oni nedělají nic jiného. Jde stále jen o krádež duševního vlastnictví, což je na západ od nás trestné.

34 hlasů

Přesně tak. Jde o precedens. Ne jen o pár MP3.

29 hlasů

Už jste si přečetla autorský zákon?

51 hlasů

Vy fakt myslíte, že se to k těm autorům jako tantiemy z užití DÍLA dostane? Podle mě je to jenom svévole nebo jak to nazvat, ze strany OSA. Oni si berou procenta za svou práci, ne? Asi se to rozpouští tam, to nevím. Ale autoři dostanou tantiemy jen z legálně prodaného díla. Jestli máte představu, že zvlášť dostávají prachy z prodaných kopírek, je to blbina.

33 hlasů

Vy jste tvrdila, že tyto poplatky nemají s autorským zákonem nic společného, že se jedná o daň, která připadne státu. Já jsem Vám ukázal pasáž v autorském zákoně, která o těchto poplatcích hovoří, a stanovuje, kdo je inkasuje. Byly zavedeny proto, že OSA argumentovala tím, že všechny přístroje a nosiče, v zákoně uvedené, slouží k okrádání autorů, a proto je nutné kompenzovat tyto ztráty poplatky. Je úplně jedno, jestli z nich něco mají samotní autoři, nebo se z nich financuje provoz OSY - stále jsou to autorské poplatky, které platí KAŽDÝ, protože autorský zákon zcela bezprecedentně operuje s presumpcí viny.

61 hlasů

Já jim fandím. Jak křičeli autoři a svazy, když přišly na trh videorekordéry a magnetofony. Brečeli, že nebudou mít co žrát. A ejhle, zisky se zvýšily. Teď brečí nad peer to peer sítěmi a internetem. Situace je stejná. Raději by místo hořekování měli přemýšlet, jak se adaptovat a změnit svůj business. Možná by stačilo umožnit stahování plné kvality za méně peněz. Příkladem mohou být desetitisíce nosičů prodaných v distribuci pns. Zajímavé je i to, že některým autorům volné kopírování hudby nevadí - viz. diskuze u článků o švédské pirátské straně.

40 hlasů

Takže za evidentní porušení zákona pod ochranou justice vlatně můžou autoři sami, podle vás. Že doprčic vůbec něco tvoří? Že nejdou radši umývat okna, tedy změnit business. Jako za komančů... BTW.: na těch stáncích je stará veteš, většinou. Co se šíří nelegálně, bývají i filmy před uvedením do distribuce...

49 hlasů

Dobrá zpráva. Krást už smí kromě politiků i ostatní!

33 hlasů

O co jde? Vždyť ve velké většině jde o .mp3 zmrvenou muziku nebo zrnité .avi soubory. To že jsou díla, která je potřeba chránit? Je třeba chránit díla v originální kvalitě a v originálních souborech. Tohle je vlastně jenom povídání si o těch dílech a to bych trestné neviděl. Já teda ne ;-))

48 hlasů

Že by česká justice konečně vyspěla?

49 hlasů

Jenom zírám. Tohle je právní stát? Zloději ve velkém, notabene z Akademie věd, která by měla ctít plody tvůrčího ducha. Tedy především autorství, ochranné známky, patentů. Obrovské množství těch autorů není dotované státem, jako akademici z AV, kterým je to ještě málo. Tak kradou. Za bratru 35.000.000. Jejich vědecká půda slouží krádežím ve velkém, jak je vidět, i s ochranou justice. Nemůže snad nikdo vážně tvrdit, že to léta dělali nějací mladíci bez vědomí nadřízených. Blbost. Je to facka spravedlnosti a právu autorů.

36 hlasů

Zloději, Netko, nejsou z Akademie věd. Servery byly v místnostech, ktereé měla pronajata od Akademie soukromá firma a využívala superrychlého připojení, na které je AV ČR připojena. Capišto?

31 hlasů

A jak ukradli těch 35 mio? Pokud o tom nevíš, tak každý nákup CD,DVD,RAM prostě ze všeho odvádíš autorský poplatek... předem!

82 hlasů

No jasně. Ale při řádné koupi je ten poplatek odváděný organizaci, která autora zastupuje a jemu jsou pak tantiemy převedeny. Při černotě si prodávající bere všechno (náklady i fiktivní poplatek), ochranná organizece jde mimo a autor utře. Přečti si platný autorský zákon, něco o tantiemech a potom mudruj.

38 hlasů

Ten poplatek platíte i z prázdných médií (nejen z nich, ale i z tiskáren, kopírek, harddisků, vypalovaček...), na která si doma hodláte pálit třeba videa svých dětí, fotky, nebo třeba vlastní dokumenty a programy, ale to jistě víte, když se tak oháníte autorským zákonem, že?

45 hlasů

Netko, přečtěte si autorský zákon sama, speciálně paragraf 25. Tento paragraf tam protlačila OSA, což je Ochranný svaz autorský, a veškeré z něj vyplývající poplatky také inkasuje. K prostudování zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/autorsky/cast1h1.aspx

36 hlasů

O.K. To vím. Tahle praxe mi přijde taky jako blbost. Autorský zákon ji ale, pokud vím, nediktuje. Nevím, podle čeho se tohle řídí. Asi je to požadavek pro rozvoj oboru, nevím. Oddělujte zákonnou ochranu a lobyistické požadavky. Tady byl porušen právě autorský zákon. Šlo přece o ušlé tantiemy autorům, ne o poplatek, o kterém píšete. Ten je skrytou daní a k autorům se vůbec nedostane.

35 hlasů

Už je to déle, ale četla jsem někde, že to rozhodně nebyli zaměstnanci AV, ale nějaké soukromé firmy, která sídlí v areálu AV a proto využívá připojení AV na net.

35 hlasů

Předpokládám, že ti "nějací mladíci" měli pravděpodobně na starost údržbu počítačové sítě, silně pochybuji o tom, že by ctihodní akademici provozovali warez :) Z čeho je vypočítaná škoda? Z toho, že to tvrdí pánové z IFPI, kteří si mysleli, že mohou u trestního soudu diktovat výši trestu?

43 hlasů

Na autorský zákon se v Česku všeobecně se.re. V podstatě víc, než za totáče. Ale někdo taky určuje výši investičních záměrů AV, kde se odrazí i ty náklady na drahé supervýkonné harddisky. Nemluvím o "ctihodných akademicích". Ti jsou nástroj k protestům, aniž by zřejmě o hospodaření AV měli potuchu. Mluvím o instituci, jejím hospodářském oddělení, chcete-li. A to je dle mě spoluzodpovědné za zneužití.

57 hlasů

vůbec nevíte o čem mluvíte,autorský zákon se promítá do všeho,pokud tiskne faktury za vaší práci ,tak jste zaplalila ,poplatek autorskému svazu za papír,tiskárnu atd

54 hlasů

Pletete hrušky s jabkama. TYTO poplatky které uvádíte (ale zřejmě máte na mysli kopírky, ne papír a tiskárnu) NEJDOU jako TANTIEMY autorům. Je to skrytá daň státu. Můžete mi prosím citovat, kde se o nich v AZ píše?

36 hlasů

Jestli je tam něco drahé a supervýkonné, tak to nejsou harddisky, ale připojení k internetu. Ti, co ten server provozovali, neměli s AV nic společného, jak to tak vypadá, jen tam byli v nájmu. Čemu se divíte, za situace, kdy jsou lidé nuceni platit AUTORSKÉ poplatky ze všeho, co má nějakou spojitost se záznamem jakýchkoliv dat, případně jejich kopírováním? Co se týče výpočtu škod, dokud nebude stanovena jasná metodika, můžou si různí lovci házet miliony sem a tam, ale u soudu to nakonec skončí vesměs stejně, jako tentokrát.

34 hlasů

Viz odpověď pro B52. Poplatky z prázdných médií NEJDOU autorům. Je to jen další daň státu. Ten pod záminkou úniků předpokládá, že krade každý. A trestá ho předem daněním. AUTOŘI Z NICH NEMAJÍ ZHOLA NIC!!! A tady jde o kauzu, kdy autoři byli kráceni na TANTIEMECH neboť jejich dílo bylo šířeno bez povinnosti nahlásit agentuře, zastupující práva autora, jeho vydání. To musí každý legální vydavatel. Nejen, že stát na autory poštval normální lidi, protože si ty poplatky pletou, jako vy, ale taky nedokáže přimět justici, aby konala podle zákona.

32 hlasů

Senzace se nekoná, rádobylovci pirátů zjistili, že si od nich soudy nic diktovat nenechají.

77 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.