<span>Pithart přemýšlí</span>, zda chce být prezidentem

Domácí
11. 9. 2007 12:14
Petr Pithart
Petr Pithart

Petr Pithart na snímku z roku 2004Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) chce příští týden oznámit, zda by opět kandidoval na prezidenta republiky. Vzal si čas na rozmyšlenou do úterý 18. září, řekl v úterý Pithartův poradce Jaroslav Veis.

K TÉMATU: Lidovci spekulují: Pithart na Hrad

O možné nominaci Pitharta se mluvilo na pondělním jednání předsednictva KDU-ČSL. Strana pověřila Jiřího Čunka, aby se pro neúspěšného kandidáta z roku 2003 snažil sehnat podporu. Sám místopředseda Senátu nyní nezvedá telefony a podle svých asistentů je nebude zvedat ještě týden, než bude jasné, zda by jeho kandidatura měla smysl. Šéfům "koalice proti Klausovi" se Pithart zatím zamlouvá.

"Pokud to je jeden z kandidátů, pak je možné o něm jednat," uvedl předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Jeho jméno však řadí do stejné linie jako předsedy akademie věd Václava Pačese, exministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a ekonoma Jana Švejnara, o nichž se jako o možných kandidátech hovoří. Ne tak lidovci, kteří se shodují na tom, že chtějí člověka blízkého své straně.

"Je důležité, aby měl zkušenosti s politickým rozhodováním," definovala další podmínku lidovců předsedkyně jejich poslaneckého klubu Michaela Šojdrová. A z této rovnice jim jako nejvhodnější vychází právě Pithart. Sociální demokraté by zase na Hradě nejraději viděli Jiřího Dienstbiera. Ten v minulosti přiznal, že je voličem ČSSD.

Šéf zelených Martin Bursík nechce Pithartovy šance předem hodnotit. Vadí mu, že o jménech, zejména o tom Dienstbierově, mluví sociální demokraté jako o jasném kandidátovi. "Ctím dohody. Moje hodnocení proto není ani kladné, ani záporné," uvedl Bursík. Nezdá se mu ale Pithartova vyhraněná stranickost.

Občanští demokraté, koaliční partneři lidovců a zelených, jsou z jejich "koalice proti Klausovi" ve spojení s ČSSD velmi rozladěni. Místopředseda strany Petr Nečas zeleným a lidovcům vzkázal, "že by si měli být vědomi, jak destruktivně na minulou vládní koalici v minulém volebním období volba prezidenta působila". Pražský primátor Pavel Bém zase v Lidových novinách předvídal to, že pokud nebude jeho favorit Václav Klaus zvolen prezidentem, může padnout vláda. Klaus má ale podporu i u některých lidovců. Jeho skálopevným zastáncem je například ministr financí Miroslav Kalousek.

Komunisti jsou připraveni o kandidátech, jejichž jména se objevují, jednat na stranickém výkonném výboru, který se sejde tento pátek. "Kdo bude řádně navržen, tak pro něj bude jistě vytvořen dostatečný prostor, aby vysvětlil svou vizi fungování hlavy státu poslaneckým klubům a senátorům," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš soudí, že lidovci zřejmě považují za čestnou povinnost to s Pithartem zkusit. "Kdyby to mysleli vážně, tak to otvírá cestu ke zvolení Václava Klause," dodal.

Pithart o křeslo hlavy státu soupeřil již v lednu 2003, tehdy postoupil z prvního kola do přímého duelu s Václavem Klausem. Ve druhém kole získal podporu 89 poslanců a senátorů, v kole třetím pak hlasy 84 zákonodárců. Klaus ale pokaždé dosáhl trojciferného výsledku.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ