Uklízení majetku
Pitr přesunul firmy z Karibiku na Seychely
20.09.2010 06:50
Podnikatel Tomáš Pitr, který před lety utekl českým úřadům před vězením a nyní čeká ve Švýcarsku ve vazbě na své případné vydání do Česka, podle Lidových novin převedl za pomocí společníků centrum svého podnikání z Karibiku na Seychelské ostrovy.
Pitr se prý obával, že v karibském ostrovním státu Svatý Vincenc a Grenadiny, odkud přes české společnosti dosud řídil své podnikání, přestalo být pro jeho finance bezpečno. "Je pravda, že Karibik přestal být na podnikání úplně bezpečný, měl tam několik problémů s tamními úřady," potvrdil listu bez bližších podrobností nejmenovaný Pitrův blízký spolupracovník.
Potvrzují to i vysoce postavení úředníci z ministerstva financí. "V poslední době převládá trend, že daňové ráje v Karibiku začínají spolupracovat. Minimálně poskytují informace, kdo tam má jaký majetek a jaké tam provádí transakce. Takže se klidně může stát, že pod vlivem takových informací se radši registroval (Pitr) někde jinde, kde to ještě považuje za bezpečné," sdělil úředník ministerstva. V souvislosti s Pitrovou kauzou si však nepřál být jmenován.
Na Seychelách byla zaregistrována firma ASAJA Corporation, přes kterou podle lidí blízkých Pitrovi uprchlý podnikatel ovládá většinu svých společností v Česku. Sám Pitr nikdy nefiguroval v obchodním rejstříku jako přímý majitel "svých" firem. V jejich orgánech sedí bývalí elitní policisté Luděk Žákovec a Pavel Šrytr, které tam Pitr dosadil po svém útěku z Česka před třemi lety.
Jak vyplývá z obchodního rejstříku, firmy spojené s Pitrem a jeho spolupracovníky ovládla před několika týdny společnost GFIC-Acelos Invest se sídlem v pražských Dejvicích. Hlavní podíl v této firmě má však právě seychelská ASAJA Corporation, zbylých 20 procent je napsáno na Marcelu Stejskalovou, o které se novinám nepodařilo získat více informací.
Švýcarská policie kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra zadržela 26. července v rekreačním středisku Sv. Mořic. Ministerstvo spravedlnosti už odeslalo švýcarské straně žádost o Pitrovo vydání. Jednání však může trvat až rok, protože Pitr po svém zadržení vydání do Česka odmítl.
Pitr byl v Česku dvakrát pravomocně odsouzen. Poprvé se tak stalo za daňové delikty v roce 2006, Pitr však k výkonu pětiletého trestu do věznice nenastoupil, uprchl a skrýval se v zahraničí. Letos v dubnu byl pak podnikatel pravomocně odsouzen v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Soud zrušil jeho předchozí pětiletý trest a udělil mu souhrnný trest šest let vězení. Pitr se spolupachatelem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.