Otázka možné obnovy procesu s Tomášem Pitrem, v němž byl v roce 2006 pravomocně odsouzený za rozsáhlé daňové podvody na pět let, zůstane do konce roku nezodpovězena.
"Termín veřejného zasedání, na němž se o návrhu rozhodne, nařídí předseda senátu pravděpodobně na začátek příštího roku," uvedla v reakci na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Nyní byl na pomoc přizván znalec z oboru kriminalistiky, počítačové expertizy, ekonomiky a účetní evidence.
Anketa:
Co podle vás znamená Pitrův útěk z Česka?
- Přiznání viny. 33%
- Nevíra ve spravedlivý proces. 33%
- Obavy o život 33%
"Předpokládáme, že znalecký posudek by měl být hotov v průběhu prosince. Po seznámení se s ním předseda senátu nařídí termín veřejného zasedání," uvedl Lhotáková. Podle té by měl znalec zodpovědět otázky podstatné pro další rozhodování. To znamená?
Advokáti Tomáše Pitra se v minulosti netajili tím, že v případě obnovy procesu mají připraveny jako nové důkazy desítky dokumentů. "Především jde o znalecké posudky. (...) Soudy však paušálně odmítly dát klientovi šanci, aby se ta věc znovu probírala. (...) Tu šanci by každý dostat měl. A já myslím, že i pan Tomáš Pitr," řekl Jan Křivánek.
Na přetřes by také znovu mělo přijít stanovisko finančního úřadu, které hovoří ve prospěch kontroverzního podnikatele.
Zákon byl porušen v neprospěch odsouzených
Otázkou možné obnovy procesu pravomocně odsouzeného Pitra se musí Městský soud zabývat na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu z letošního léta. "Byl porušen zákon v neprospěch odsouzených," uvedl tehdy Jiří Pácal, předseda senátu Nejvyššího soudu. Ten se celou záležitostí zabýval na základě stížnosti bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové.
Podle žalobců měl Pitr spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem připravit stát o více než padesát milionů korun, když pomocí fiktivních faktur vymáhali od úřadů vrácení daní. Provod si část trestu odseděl a letos se již dostal na svobodu.
Pitr před třemi lety z Česka uprchl. Policisté ho dopadli až letos na konci července ve Švýcarsku, kde je dodnes ve vazbě. Česká republika se snaží o jeho vydání.