Pitrův advokát je údajně stíhán za <span>obchod s drogami</span>

Domácí
10. 7. 2008 07:04
Extáze údajně byla předmětem obchodování Pavla Šímy.
Extáze údajně byla předmětem obchodování Pavla Šímy.

Extáze údajně byla předmětem obchodování Pavla Šímy.Advokát uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, po kterém rok pátrá policie a je na něho vydán mezinárodní zatykač za daňové podvody, je údajně stíhán za organizovaný obchod s drogami. Informuje o tom Právo. Pitr si plzeňského advokáta Pavla Šímu najal v březnu, aby pro něj sepsal druhou ústavní stížnost. Šíma také působí v právní komisi rady města Plzně.

Advokát uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, po kterém rok pátrá policie a je na něho vydán mezinárodní zatykač za daňové podvody, je údajně stíhán za organizovaný obchod s drogami. Informuje o tom čtvrteční Právo. Pitr si plzeňského advokáta Pavla Šímu najal v březnu, aby pro něj sepsal druhou ústavní stížnost. Až do středy Šíma také působil v právní komisi plzeňské městské rady.

Podle informací Práva je třiatřicetiletý Šíma stíhán za organizovaný obchod s drogami, hrozí mu za to až 15 let vězení. Šíma byl údajně podle listu členem čtyřčlenné skupiny lidí ve věku 30 až 36 let, která v Česku rozjížděla obchod s taneční drogou extáze.

"Minulý týden jsem na čtyři obviněné podala k soudu obžalobu pro trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek," řekla Právu Věra Brázdová z plzeňského krajského státního zastupitelství.

Plzeňští celníci odhalili už v roce 2007 lidi, kteří údajně organizovali dovoz taneční drogy extáze z Nizozemska do Česka. Zadrželi čtyři muže, kteří drogu do České republiky dovezli a pokusili se ji distribuovat. Celníci také zajistili dva tisíce tablet extáze v prodejní ceně 400 tisíc korun.

Šíma se k věci odmítl vyjádřit. Komentovat nechtěl ani to, proč si ho Pitr jako nepříliš známého právníka najal, píše Právo.

Advokátní praxe ohrožena

Šímovi hrozí podle listu také pozastavení advokátní praxe: "S obžalovaným advokátem zahájíme řízení o pozastavení výkonu advokacie do pravomocného rozhodnutí soudu. V hlasování o tom bude rozhodovat představenstvo advokátní komory," řekla deníku mluvčí Advokátní komory Iva Chaloupková.

Předseda klubu plzeňských zastupitelů za sociální demokracii Milan Chovanec byl podle deníku nejprve informací o Šímovi překvapen, později ale potvrdil, že mu Šíma má poslat rezignaci, kterou pak předloží primátorovi. "Už od včerejška (středy) není pan Šíma členem právní komise. Akceptoval náš názor, aby rezignoval, a udělal to do dvou hodin od začátku jednání," řekl dnes Chovanec. Primátor Pavel Rödl z ODS potvrdil, že informaci o složení funkce obdržel. "Budeme hledat náhradu na uvolněné místo. Musí se na ní společně dohodnout kluby," dodal Rödl.

Právní komise magistrátu má 14 členů a předsedu. Tvoří ji odborníci s právním vzděláním a je poradním orgánem městské rady. Šíma do ní byl navržen za ČSSD. Podle Chovance je však nestranný. Podle informací se specializuje na občanské, obchodní a trestní právo a působí spolu s několika dalšími advokáty v centru města. Podle vyjádření asistentky nebude dnes k zastižení.

Pitra společně s Miroslavem Provodem poslal v roce 2006 soud za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení. Za krácení daní soud v procesu potrestal i další tři muže. Pitr sice převzal soudní výzvu, aby se dostavil do vězení k nástupu trestu, nakonec ale uprchl. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007. Podle médií i dřívějšího Provodova vyjádření Pitr do vězení nenastoupil kvůli obavám o svůj život. Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi.

ČTĚTE TAKÉ: Pitr má smůlu. Soud odmítl obnovit jeho proces

Foto: Profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ