Po Bobošíkové trápí Lidice nový spor: o památník hrdinům

Domácí
13. 9. 2015 06:01
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Lidice se ani sedmdesát let po skončení války nedokáží vyrovnat se svou minulostí. Kromě toho, že se předsedkyní tamní pobočky Svazu bojovníků za svobodu stala Jana Bobošíková, se teď v obci řeší spor o plánovaný památník dvěma vojákům, kteří bojovali v Anglii. Pro některé právě oni mohou za masakr v červnu 1942.

Z kraje parkoviště u Růžového sadu se otevírá výhled do mělkého údolí, kde stávaly domy původních Lidic. Až skoro dole se vypíná kříž nad hrobem popravených mužů i teprve dospívajících chlapců, vpravo od něj je známé sousoší zabitých lidických dětí a ve svahu naproti "prosvítají" mezi stromy základy kostela a základní školy. Na sklonku roku 1939 se dva lidičtí rodáci - Josef Horák a Josef Stříbrný - vydali na riskantní cestu přes Blízký Východ do Francie a Anglie, aby bojovali proti rozpínajícímu se nacismu.

Teď, po více než sedmdesáti letech, by se do Lidic mohli vrátit - prostřednictvím památníku, věnovaném jim dvěma, ale zároveň všem, kteří za války bojovali na zemi i ve vzduchu na západní i východní frontě. Skulptura by mohla stát právě na místě, odkud je výhled na místo původních Lidic. Mezi Růžovým sadem, parkovištěm a lidickým muzeem. Otočená směrem do údolí.

"Myslím, že si to oba zaslouží," říká Miroslav Kaliba, předseda Spolku pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného. Kalibova matka přitom lidický masakr před třiasedmdesáti lety přežila. Jenže k plánům mají výhrady starostka Veronika Kellerová a ředitel lidického památníku Milouš Červencl. Návrh jim připadá příliš velký, předimenzovaný.

A proti se postavila většina členů výboru lidické organizace Svazu bojovníků za svobodu,
když tehdejší předseda Pavel Horešovský tvrdí, že se Horák a Stříbrný stali pro okupanty záminkou k vyhlazení obce.

Kaliba ani celý spolek se nehodlají odradit. Plánují, že na přelomu září a října při setkání přátel a podporovatelů sdružení slavnostně poklepají na symbolický základní kámen.

Zástupci spolku věří, že se jim nakonec podaří postavit i památník Josefům Horákovi a Stříbrnému, respektive "všem, kteří splnili přísahu Československé republice".Čtěte TÝDEN!

* Jaké konkrétní námitky mají kritici plánovaného památníku?

* Jaký byl osud obou lidických mužů a jakou roli sehráli při vyhlazení obce?

* Jak argumentuje Spolek pro vybudování památníku?

TO VŠE A MNOHEM VÍC ČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. ZÁŘÍ. 

Autor: Pavel BarochFoto: archiv

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ