Po Praze 2 se proti elektrickým koloběžkám ohradila i Praha 1

Domácí
6. 11. 2018 18:32
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Po Praze 2 i městská část Praha 1 vyzvala magistrát, aby vymáhal dodržování pravidel elektrických koloběžek, které koncem září začala v ulicích metropole provozoval americká společnost Lime. Končící vedení radnice zároveň požaduje, aby koloběžky nebylo možné zanechat na celém území první městské části tak, jak to nyní funguje v Praze 2. Sdělila to mluvčí městské části Veronika Blažková. Pohyb koloběžek po centru města provází kritika kvůli jízdě jejích uživatelů po chodnících, na které koloběžky nepatří.

Pražský magistrát sdílené dopravní prostředky podporuje a s jejich poskytovateli podepsal memorandum, ve kterém se firmy zavázaly zajistit dodržování legislativy. To se v případě koloběžek ukázalo jako problém, protože jejich uživatelé často jezdí po chodníku. Praha 2 kritizovala také to, že lidé koloběžky nechávají stát na chodnících, kde překážejí.

Firma v reakci na kritiku uvedla, že se bude snažit své klienty instruovat a poučit o pravidlech bezpečné jízdy. Společnost zároveň prostřednictvím aplikace, kterou se koloběžky zamykají a odemykají, zakázala jejich odstavení v druhé městské části. Provozní manažer společnosti Ondřej Široký dále v prohlášení uvedl, že společnost jedná s většinou městských částí, kde je služba dostupná.

Podle Blažkové s Prahou 1 nikdo nejednal a o rozmístění elektrokoloběžek provozovatel neinformoval radnici ani městskou policii. Už to je porušení memoranda s magistrátem, dodala. Podle končící rady první městské části koloběžky nesplňují podmínky pro provoz na komunikacích a jejich uživatelé nedodržují pravidla pro jízdu ani odstavování. Praha 1 proto požaduje, aby magistrát vymáhal podmínky memoranda, firma začala jednat s radnicí, městští strážníci uživatele lépe kontrolovali a společnost podobně jako v Praze 2 zakázala odstavení koloběžek na území první městské části.

Lidé nyní mohou některou ze stovek koloběžek Lime najít v širším centru města. S pomocí mobilní aplikace si ji může kdokoliv zapůjčit a zanechat tam, kam dojede. Za zapůjčení se platí 25 korun a poté dvě koruny za každou minutu. Maximální rychlost je zhruba 25 kilometrů za hodinu, o nabíjení koloběžek se starají "nabíječi", kterým firma platí za každé nabití.

Americký startup Lime vznikl v Kalifornii v lednu 2017. Působil hlavně ve Spojených státech, nyní expanduje i do Evropy. Před Prahou firma svoji službu spustila například v Paříži, ve Vídni, v Berlíně či v Madridu. V Praze funguje i služba sdílených kol Rekola či carsharingové služby Car4way a Revolt. O provozování elektrických koloběžek v Praze projevila zájem i estonská firma Taxify, která v ČR řeší právní spory ohledně provozu alternativní taxislužby.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sojka Libor

Další čtení

Čisté a stále vonící pracovní prostory mají pozitivní vliv nejen na vaše zaměstnance, ale udělají dobrý dojem také na vaše zákazníky a obchodní partnery.

Úklidová firma zlepší vaše pracovní podmínky

Domácí
27. 3. 2025

POČASÍ: O víkendu se ochladí. Po pátku spadnou teploty a bude pršet

Domácí
27. 3. 2025

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje čelily kybernetickému útoku

Domácí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ