Nepokoje na severu
Po Rumburku přibývá stížností na Romy i v dalších obcích
30.08.2011 06:30 Původní zpráva
Napjatá situace v severních Čechách, kde v posledních týdnech eskaluje nevraživost mezi romskou komunitou a většinovým obyvatelstvem, postupně otevírá prostor pro "razantní řešení".
Nejenom obyvatelé Rumburka nebo Nového Boru, kde se střety odehrály, stále více uvažují o nápadech, jako je třeba zavedení jakéhosi domovského práva, které v parlamentu prosazuje bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). Lidem, kteří nemají v obci trvalé bydliště a soustavně páchají přestupky, by podle navrhované normy radnice mohly zakázat pobyt. Nečasův kabinet je zatím stále proti, ale hlasy z regionů sílí.
Zůstává však otázkou, kam by se "nepřizpůsobiví", jak si většinou romské problémové obyvatele zvykli komunální politici označovat, měli vrtnout.
Vimperské problémy
Nejde jenom o náladu ve šluknovském výběžku nebo v jiné části severních Čech, které patří k regionům, kam realitní firmy a soukromníci Romy stěhují. O možnosti dát někomu zákaz pobytu kvůli opakovanému páchání přestupků uvažují i mnohé jiné obce, kde problematické soužití nově přistěhovalých Romů s bílou většinou doposud nevyvrcholilo násilím.
"Nemáme úplně podobnou situaci, která by vyústila v nějaké střety, ale narůstající problémy tady zaznamenáváme. Stěhují se sem stále noví lidé, kteří nemají trvalé bydliště. Situace zatím není vyhrocená jako v Rumburku, kde už dochází k vzájemné agresivitě. Snažíme se ale najít řešení a dělat preventivní opatření," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ vimperská místostarostka Jaroslava Martanová.
A jak si takovou prevenci představuje? "No, možnost vykázání problematických obyvatel, kteří zde v uvozovkách dočasně bydlí a páchají přestupky, by nám rozhodně pomohlo," míní Martanová.
Exekuce na dávky
Návrh na změnu přestupkového a trestního zákona však má svoje odpůrce. Jak již bylo řečeno, premiér Petr Nečas ani většina členů jeho vlády s ním nesouhlasí. Zákaz pobytu za spáchání přestupků, kterým může být třeba jenom příliš hlasitá hudba po desáté večer, je podle nich příliš velkým zásahem do osobních práv člověka.
Ivana Řápková ve sněmovně hledá podporu napříč politickými stranami a je otázkou, zda se jí novely podaří protlačit.
Naproti tomu její rodná ODS prozatím stojí za jejím druhým návrhem, který by umožnil neplatičům exekuovat alespoň část sociálních dávek. Ten podala spolu s kolegyní Lenkou Kohoutovou. "Je absurdní, že podle stávající legislativy mohou úřady vymáhat dlužné částky po ženě na mateřské či invalidním důchodci, ale nemohou zakročit proti lidem, kteří nepracují, neplatí dluhy a pobírají od státu pomoc v hmotné nouzi," řekla před časem Řápková on-line deníku TÝDEN.CZ.
Návrh minulý týden podpořil sněmovní výbor pro sociální politiku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.