Vydezinfikovat v podstatě celý dům by měli lidé, pokud objekt zaplavila velká voda. Mohla s sebou totiž přinést splašky, toxické látky nebo choroboplodné zárodky z těl uhynulých zvířat. Savem nebo chloraminem je potřeba očistit nádobí, oblečení i hračky, lidé by neměli používat vodu ze studní a zeleninu ze zaplavené zahrádky budou muset vyhodit.
Velká voda cestou spláchla všemožné nečistoty, i výkaly ze žump nebo z chlévů, a hrozí tak nákaza infekčními nemocemi, například úplavicí, leptospirózou či tularémií. Všechno, čeho se při záplavách dotkla voda, musí podle odborníků lidé považovat za znečištěné. V domě, kterým se povodně prohnaly, proto nestačí jen očistit nábytek, vytřít podlahu a zapnout vysoušeče, ale také všechno, od zdí až po omyvatelné dětské hračky, omýt dezinfekčními přípravky.
ČTĚTE TAKÉ: Po velké vodě přitečou do obcí miliony, slibuje stát
Na podlahy, zdi, nábytek, nádobí nebo auto by měli lidé použít dvouprocentní roztok Chloraminu T, který se připraví rozpuštěním osmi vrchovatých polévkových lžic prášku v deseti litrech vody. Další možnou a lehce dostupnou dezinfekcí je Savo, které by se mělo zředit v poměru jeden litr Sava na devět litrů vody. Dezinfekci je potřeba nechat působit minimálně půl hodiny, nebo nechat zaschnout, ovšem nádobí nebo dětské hračky by lidé měli ještě opláchnout pitnou vodou. Hračky textilní, dřevěné nebo z porézních materiálů by však měli raději vyhodit.
Co s oblečením
Povodněmi promáčené a bahnem zašpiněné oblečení se musí před praním dezinfikovat také. Silně znečištěné prádlo doporučují hygienici namočit na čtyři hodiny do roztoku Chloraminu B v koncentraci třicet polévkových lžic prášku na deset litrů studené vody, nebo na osm hodin do směsi jednoho litru Sava a deseti litrů vody.
Jestli oblečení není příliš znečištěné, stačí jej namočit na jednu hodinu do deseti litrů vody s deseti lžícemi Chloraminu B, nebo litrem Sava. Ale pozor, chloramin i Savo mají bělící účinky a nepříjemný dopad mohou mít rovněž na lidský organismus, takže by se dezinfekce měla provádět v dobře větrané místnosti a gumových rukavicích.
PSALI JSME: Účet za povodně nejspíš překročí miliardu korun
České banky zvýhodní oběti povodní
Je třeba otlouct omítku
Provlhlý dům je samozřejmě třeba vysušit, ale ještě předtím se obyvatelé povodněmi zasažených oblastí musí vypořádat s dalším problémem. Nebezpečné bakterie či toxické látky totiž nejsou to jediné, co ohrožuje jejich zdraví. Kvůli vysoké vlhkosti se dá očekávat výskyt plísní. "Plíseň nikdy neodstraňujte za sucha, aby nedošlo k rozptýlení zdraví škodlivých výtrusů," zdůraznil hlavní hygienik České republiky Michael Vít.
Stěny, na nichž se objevila plíseň, by lidé měli postříkat nebo potřít speciálními protiplísňovými přípravky, a zbytky plísně potom seškrábat nebo otlouct omítku. "Při likvidaci plísně používejte ochranné pracovní pomůcky a ochranu dýchacích cest," dodal Vít. Stěny po dezinfekci, ale i ty, na kterých se plíseň neobjevila, je ještě záhodno ošetřit preventivním přípravkem proti plísním.
Pozor na zeleninu a konzervy
Zahrádkáři se bohužel budou muset ve vlastním zájmu rozloučit se zeleninou na záhoncích. Všechny plodiny, které zaplavila povodňová voda považují hygienici za zdravotně závadné. "Tyto plodiny v žádném případě nejezte. O použití ke krmení zvířat musí rozhodnout veterinární lékař," oznámila Krajská hygienická stanice v Brně. Stejně tak mohou být nebezpečné jakékoli potraviny, které přišly do styku se znečištěnou vodou a nebyly hermeticky uzavřené ve sklenicích nebo konzervách.
I konzervy a sklenice s jídlem je však potřeba pečlivě omýt saponátem a dezinfekcí, pokud byly pod vodou. Také ovoce na stromech či keřích, ačkoli se jej povodně nedotkly, by měli lidé před požitím pečlivě oplachovat, ale samozřejmě ne dezinfekcí, pouze pitnou vodou.
Vysoušeče zdarma k zapůjčeníKdyž budou lidé potřebovat vysoušeče nebo jiné pomůcky pro úklid po povodních, mohou se obrátit na svůj obecní nebo městský úřad. Ty rozdělují technickou pomoc, která přichází například od profesionálních hasičů. "Hasičský záchranný sbor má ve svých centrálních zásobách uskladněno a v podstatě okamžitě k dispozici 2 932 vysoušečů a pohotovostní zásoby činí dalších 998 kusů," vypočítávala mluvčí generálního ředitelství sboru Ivana Svitáková.
Zatím byly do krajů postižených povodněmi přesunuty zhruba dvě tisícovky vysoušečů. „Jsou distribuovány do postižených míst po opadnutí vody a za předpokladu, že v následujících dnech není předpověď dalšího zatopení domů," poznamenala mluvčí hasičů.
Základní pravidla hygieny po povodních |
- myjte si co nejčastěji ruce, vždy před jídlem či pitím a pokaždé, když se dotknete čehokoli, co bylo ve styku s povodňovou vodou; používejte i dezinfekční prostředky - při odklízení následků povodní vždy noste gumové rukavice a pevnou obuv; nevstupujte zbytečně do záplavové vody - nejezte potraviny a plodiny, které byly při povodních zaplavené; potraviny hermeticky uzavřené ve sklenicích nebo konzervách jíst můžete, ale sklenice a konzervy nejdříve omyjte saponátem a dezinfekcí - vodu z vlastních studní nepijte ani se v ní nemyjte, používejte vodu balenou nebo z přistavených cisteren; v odůvodněných případech je možné vodu ze studny po převaření použít na mytí - u každé studny v oblasti zasažené povodněmi by měl být proveden rozbor vody, i když přímo zaplavena nebyla - vše, co přišlo do styku se zátopovou vodou, vydezinfikujte - zdi, podlahy, nábytek, nádobí, oblečení nebo hračky
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví Další a podrobnější informace najdou lidé na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví, Krajských hygienických stanic, Státního zdravotního ústavu nebo Hasičského záchranného sboru České republiky. |
Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková, ČTK