Až na dvojnásobek ročního průměru stouply o Velikonocích počty požárů, u nichž zasahovali hasiči. Mimořádně teplé a suché počasí zvýšilo riziko jarních požárů způsobených neopatrností při spalování odpadů na zahrádkách, trávy na loukách nebo klestí v lesích.
V sobotu likvidovali hasiči s pomocí vrtulníku lesní požáry na Rakovnicku a Chebsku, v neděli na Mladoboleslavsku. "Neopatrnost při zakládání ohně v přírodě nebo při vypalování trávy způsobila za posledních devět let celkem 4444 požárů, které připravily o život třináct lidí, zranily 237 dalších osob a způsobily škody za více než 142 milionů korun," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.
Požáry o velikonočním víkendu |
V pátek před velikonočním volnem vyjeli hasiči ke 113 požárům, v sobotu ke 121 a na Velikonoční neděli ke 127 požárům. Počty požárů zvýšené na dvojnásobek evidují hasiči už od počátku dubna. Nejčernějším dnem byla sobota 4. dubna, kdy vyjeli ke 148 požárům, což je 247 procent ročního průměru. Velikonoční neděle se 127 požáry, což je 212 procent ročního průměru, je co do počtu požárů druhým nejhorším dnem. |
Ohně raději nerozdělávat
V oblastech s vysokým rizikem požárů hasiči doporučují nerozdělávat oheň v přírodě. Na ostatních místech radí při rozdělávání ohně důkladně ohraničit ohniště, oddělit je od okolí kameny a mít při spalování po ruce dostatek vody. Oheň je nutno celou dobu pozorně hlídat, aby se nevymknul kontrole. Ohniště musí být nakonec důkladně uhašeno, aby se oheň nemohl zpětně vznítit. I ve zdánlivě vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které poryv větru znovu rozdmýchá a rozmete po okolí.
ČTĚTE TAKÉ: Sucho a teplo. Hasiči se potýkají s lesními požáry
V pražském hostelu hořelo. Hasiči zachraňovali žebříkemOdpady je nutno spalovat na bezpečném místě, v dostatečné vzdálenosti od objektů, lesa, stohů, seníků a polí. Je zakázáno rozdělávat oheň na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Osoba mladší patnácti let nesmí spalovat odpad bez přítomnosti dospělého.
Všichni občané mají povinnost počínat si při pálení tak, aby nevznikl požár. Pokud při používání otevřeného ohně nedodrží zásady požární bezpečnosti, mohou být postiženi pokutou až 20 tisíc korun.
Foto: Jan Schejbal a ČTK