Arktické únory: nepřekonaný teplotní rekord je starý 83 let

Domácí
3. 2. 2012 11:02
Únor je nejchladnějším měsícem roku.
Únor je nejchladnějším měsícem roku.

Měsíc únor je považován už za předzvěst jara. Odpovídá tomu i název odvozený od "noření", tedy lámání ledu na řekách. Přesto však ve více než čtvrtině všech let bývá právě únor nejchladnějším měsícem, a tedy vrcholem celé zimy. Před 83 lety to dotvrdil i dosud nepřekonaný český teplotní rekord minus 42,2 stupně Celsia, naměřený 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic. Nejnižší teplotu letošní zimy zatím meteorologové naměřili v pátek na Jezerní slati u Kvildy na Prachaticku : minus 38,1 stupně Celsia.

Krajina pod pořádnou sněhovou peřinou, vzduch štiplavý mírným mrazíkem, to je ideální česká zima jako podle Ladových obrázků. Mimořádně mrazivé počasí, které uhodilo v zimě 1928/1929, mělo do ideálu daleko, a zimu zařadilo na jedno z předních míst žebříčku nejstudenějších zim v Česku od počátku měření teploty vzduchu v Praze-Klementinu.

Tou úplně nejtužší, nejen na území Česka, ale i ve střední Evropě, byla zima 1829/30. Lidé tehdy zažili 76 ledových dnů (teplota zůstává pod nulou celých 24 hodin) a 95 dnů se zápornými denními průměry. Hned za ní se řadí krutá sněžná zima 1783/84, která měla 73 ledových dnů a 93 dnů s minusovými denními průměry teploty vzduchu.

Legendární arktická zima 1928/29, klimatology označovaná také za zimu století, měla ve srovnání s nimi ledových dnů "jen" 62. Po teplém prosinci uhodily na přelomu roku tuhé mrazy, celé Československo pokryla vysoká vrstva sněhu a "sibiřská" zima trvala až do března. Mrazy vyvrcholily 11. února 1929, kdy na naprosté většině meteorologických stanic hlásili nejnižší teploty vzduchu v historii jejich pozorování (teplota kolísala v rozpětí minus 27 až minus 42 stupňů Celsia).

Rekord u Budějovic

Mrazivé počasí posledních dnů zažívají také zvířata ve zlínské zoo. Některým chladné počasí nevadí, třeba lachtani si pohrávají s ledem ve svém bazénu a prorážejí do něj otvory.Absolutně nejnižší teplotu vzduchu, a tedy oficiální československý, respektive český rekord, zaznamenali právě v Litvínovicích u Českých Budějovic - minus 42,2 stupně Celsia. Rekord naměřil amatérský meteorolog Jaroslav Maňák, tehdy osmačtyřicetiletý profesor na českobudějovickém gymnáziu.

Také jinde v jižních Čechách poklesla rtuť teploměru hluboko, v Třeboni až na minus 41,5 stupně Celsia. V Opavě hlásili také minus 41 stupňů, Havlíčkův Brod jen minus 36 stupňů a Praha minus 27,1 stupně Celsia. Třeskutý mráz byl i na druhé straně tehdejší republiky, na stanici Víglaš-Pstruša u Zvolena naměřili minus 41,0 stupně Celsia, což je zatím nepřekonaný slovenský rekord.

Vánice, spousty sněhu a mrazy ochromily silniční i železniční dopravu. Rybníky promrzly téměř ke dnu, Vltavu spoutal led do hloubky jednoho metru. Zamrzaly vodovody i plynová potrubí, byla nouze o vodu, fronty na uhlí prý připomínaly válku. Noviny byly plné zpráv o počtu zmrzlých lidí, o pomrzlé lesní zvěři a ptactvu, které i v Praze sbírali po nůších. Evropa na tom nebyla lépe, proměnila se ve sněžnou a ledovou pláň. V Benátkách zamrzly kanály, u chorvatského Šibeniku dokonce moře.

Ledové únory

Havárie vodovodního řadu komplikovala provoz v Průběžné ulici v Praze 10.Mezi nejchladnější se řadí také arktický únor 1956, kdy byly zaznamenány teploty nižší než minus 35 stupňů Celsia. Průměrná teplota byla minus 11,7 stupně Celsia. Další tuhé zimy byly v letech 1939 až 1943 anebo 1962 až 1964. V posledních třiceti letech byla výrazně mrazivá zima v lednu 1985, kdy se pohybovaly minimální teploty kolem minus 30 stupňů (v Lenoře na Šumavě minus 33 stupňů). V lednu 1987 na jednom z nejchladnějších míst Česka - na šumavské Jezerní slati - zaznamenal amatérský "lovec mrazů" Antonín Vojvodík minus 41,6 stupně

Třeskuté mrazy kolem dvaceti třiceti stupňů sevřely střední Evropu také v lednu 2006 a vyžádaly si stovky obětí na životech (v Česku zemřelo na 20 lidí). Podobné mrazy si ČR užila i začátkem a koncem roku 2010.

Český rekord zimy 1929 odolává už přes 80 let a asi hned tak překonán nebude. Na zeměkouli však jsou místa mnohem mrazivější. Pověstná je kotlina Ojmjakon poblíž Jakutsku s rekordem absolutního mrazu na severní polokouli (minus 71,2 stupně Celsia). Největší přírodní mráz - minus 89,2 stupně Celsia - dosud naměřili v Antarktidě na základně Vostok v roce 1983.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia , © Simon Ford

Další čtení

ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Domácí
12. 5. 2025

Odborníci: Dvě třetiny spotřeby alkoholu v ČR vypije pětina pijáků

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ