Slunečního svitu je od začátku roku extrémně málo, za celý leden se slunce ukázalo jen na 20 hodin, což je 43 procent délky svitu obvyklé pro toto období.
V lednu obvykle svítí slunce více než 45 hodin, v únoru pak asi 73 hodin. Letošní první měsíc roku byl ale tak zatažený a na slunce chudý, že i ve Starém Městě u Uherského Hradiště a Kuchařovicích na Znojemsku, kde bylo paprsků nejvíc, naměřili meteorologové jen kolem 37 hodin slunečního svitu. Extrémní hodnoty pak vykazuje třeba Adršpach, kde za celý leden svítilo slunce méně než hodinu.
"Na druhé straně statistiky ale stojí fakt, že prosinec byl z hlediska množství slunce spíše nadprůměrný, takže letošní zima až tak depresivní není," upozornil meteorolog Martin Štros z meteocentrum.cz. Dlouhodobé měsíční průměry kolísají na českém území mezi 50 hodinami v zimních měsících až po zhruba 200 hodin v červnu a červenci.
Délka slunečního svitu výrazně ovlivňuje lidskou psychiku, v severských zemích jsou například mnohem častější takzvané zimní deprese. "My víme, že ten náš mozek, tedy jeho část, funguje jako fotobuňka," sdělil psychiatr Jan Cimický s tím, že po dlouhé zimě jsou lidé vyčerpaní, nesoustředění, objevují se u nich poruchy spánku, bolesti hlavy a celkový útlum.
Lidem citlivým na nedostatek slunečního světla odborníci doporučují pořídit si speciální lampu s intenzivním bílým světlem, normální žárovka nestačí, nebo vyjet za sluncem do jižních států.