Hladiny řek v České republice většinou dál klesají, přestalo pršet a oproti rekordně teplé sobotě se ochladilo, takže případné odtávání sněhu je pomalejší. Dopoledne ještě platí na několika místech druhý stupeň povodňové aktivity, ale řeky nehrozí vylitím z koryt. Hasiče tak stejně jako v sobotu zaměstnává hlavně silný vítr, který opět vyvrátil desítky stromů na komunikace, uvolňoval střechy a podobně.
Nejvíc práce měli ve středních a jižních Čechách, v Plzeňském a Ústeckém kraji a na Vysočině, sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. V centru Písku například odfoukl vítr do řeky Otavy špatně zajištěný kočárek. Dítě naštěstí nebylo právě uvnitř. Hasiči s použitím člunu kočárek z řeky vylovili a předali zpět matce. Popadané stromy také dočasně blokovaly některé železniční tratě.
Silný vítr dočasně zastavil provoz na desítkách železničních tratí a odřízl od elektřiny stovky domácností, hlavně na západě Čech. Vyplývá to z vyjádření mluvčích Českých drah a energetické společnosti ČEZ.
Mluvčí ČD Radka Pistoriusová řekla, že jen od sobotního do nedělního poledne dráhy zaznamenaly 26 případů stromů popadaných na tratě a čtyři poruchy trakčního vedení. Skoro vždy šlo ale podle ní o regionální tratě a nikdo nebyl zraněn, a to ani při sobotním pádu stromu na vagon vlaku jedoucího v úseku Horní Dvořiště - Rybník. Za celý víkend bylo podle mluvčí maximálně 50 případů, kdy provoz stál kvůli povětrnostním podmínkám. Materiální škoda zatím vyčíslena nebyla.
Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová uvedla, že silný vítr zaměstnával i energetiky. "Evidovali jsme zvýšenou poruchovost, zejména v západních Čechách - na Chebsku a Plzeňsku. Poruchy se objevily v menší míře také ve středních a východních Čechách," řekla. K nedělnímu odpoledni se podle ní technikům podařilo opravit zhruba dvě třetiny poruch. "Technici pracují na odstraňování těch dalších," dodala.
Regionální mluvčí společnosti ČEZ Michaela Jirovcová uvedla, že v Plzeňském kraji mohou být přechodně bez elektřiny až stovky domácností. Společnost E.ON evidovala 13 událostí přerušení dodávky elektrického proudu. Osm případů se týkalo Jihočeského kraje a Vysočiny a pět Jihomoravského kraje. Přerušení dodávky vždy způsobil pád stromu na vedení. "Co se týče počtu událostí, nejedná se o nic mimořádného," řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.
Přestože práci hasičům přidělával hlavně vítr, měli napilno i kvůli zvýšeným hladinám řek. Například v Ústeckém kraji čistili hráz rybníka a kanálové vpusti v Labské Stráni, v Proboštově koryto potoka a ve Stadicích odstraňovali strom z řeky, aby nepoškodil místní elektrárnu. Na jezu rozvodněné Ohře v Karlovarském kraji se v sobotu převrátil raft s pěti vodáky a jeden z nich je nezvěstný. Hasiči po něm pátrali po obou stranách koryta a zároveň procházeli podél obou břehů až do Klášterce nad Ohří. V odpoledních hodinách byla akce ukončena a vodák zůstává nezvěstný.
Řeky už v neděli na horních tocích stoupat nemají, na středních budou podle meteorologů kulminovat, vzestupy lze čekat ještě na dolních tocích, ale voda by neměla ohrožovat ani životy ani majetek. Druhý stupeň povodňové aktivity platil kolem čtvrt na jedenáct dopoledne ještě v Jizeře v Bakově nad Jizerou a na Sázavě ve Zruči nad Sázavou ve středních Čechách, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí a na Orlici v Týništi nad Orlicí v Královéhradeckém kraji a na řece Moravě v Moravičanech v Olomouckém kraji.