Liberecký kraj opět děsí velká voda. Kvůli vytrvalému dešti na třech místech platí třetí povodňový stupeň - ohrožení. V osadě Víska u Višňové proběhla v pondělí večer evakuace, v první vlně bylo evakuováno 18 lidí. V Hrádku nad Nisou se voda již rozlila po loukách. V kraji jsou zatopeny čtyři silnice.
Višňová patřila k nejpostiženějším už během srpnových záplav. Hladina řeky Smědé by zde měla kulminovat v noci na úterý nebo nad ránem. "Nyní ovšem hladina stoupá rychlostí deset centimetrů za hodinu, což je poměrně dramatické," řekl včera ve 22.30 náměstek hejtmana Martin Sepp. Odpoledne již byly preventivně poslány domů děti z tamní základní a mateřské školy. Vpodvečer bylo rozhodnuto o evakuaci 18 dalších lidí, nyní své domovy opustí i lidé z osady Předlánce.
Podle Ředitelství silnic a dálnic se v Libereckém kraji kvůli záplavám nedá projet mezi obcemi Černousy, Boleslav a Ves, uzavřena je také silnice III/2628 ve Skalici u České Lípy a silnice III/2627 v Horní Libchavě. V Heřmanicích musel být zavřen provizorní most přes řeku, který voda podemílá. "Nepříjemné je, že podle mých informací již voda na některých místech zničila ty opravy, které jsme tam provedli po srpnové povodni," řekl Martin Sepp.
Třetí, nejvyšší povodňový stupeň byl nejdříve vyhlášen na Smědé v osadě Předlánce u Višňové na Liberecku, odpoledne na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku a na Mandavě ve Varnsdorfu na Děčínsku, večer pak na Řasnici ve Frýdlantě-Řasnici na Liberecku. Na několika místech kraje začali hasiči s čerpáním vody ze sklepů a stavěním provizorních hrází z písku. Liberecký kraj se rozhodl aktivovat členy své krajské povodňové komise tak, aby se byla v případě potřeby schopna co nejdříve sejít a přijal i opatření ke členům krajského krizového štábu.
V Hrádku se voda zatím rozlila pouze do luk a nedostala se do žádného z domů. "Předpokládáme ještě další vzestup hladiny. V hasičárně je prozatím připravena jedna jednotka. Jsou připraveny i pytle s pískem," řekl tajemník krizového štábu Vít Štrupl.
Uzavřena musela být lávka pro pěší v Loučné u Koruny, která hrozí zřícením. Podle starosty Martina Půty se Nisa vylila na některých místech hlavně proto, že od srpnové povodně nebylo ještě dostatečně prohloubeno její koryto.
Meteorologové hlásí i nadále déšť
Ve Stráži pod Ralskem je stupeň pohotovosti na Ploučnici i Ještědce. Voda se zatím nevylila, města však preventivně přistoupilo k některým opatřením. "Máme v pohotovosti jednotku hasičů, začali jsme s pytlováním a varovali jsme samozřejmě lidi, kteří mají v té ohrožené oblasti domy. Mluvila jsem s Povodím Ohře a hladina by měla asi ještě růst," řekla starostka Martina Resslová.
Blesková povodeň postihla Liberecký kraj na začátku srpna. Vyžádala si pět lidských životů. Postiženo bylo 81 měst a obcí a voda zasáhla území o rozloze 1800 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy kraje. Velká voda zničila silnice a mosty, na 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 55 muselo být strženo nebo je demolice čeká. Voda zničila desítky kilometrů silnic, strhla osm důležitých mostů a přerušila dopravu na pěti železničních tratích.
Mandava va Varnsdorfu vyplavila sklepy, vylila se i Bílina
Řeky v Ústeckém kraji místy zaplavily několik silnic. V Děčíně zalila voda z Ploučnice dvě ulice. U Modlan na Teplicku hasiči odčerpávali vodu z rybníka Kateřina, jedna z vedlejších
silnic je podle krajské policejní mluvčí Petry Trypesové kvůli tomu uzavřená. Neprůjezdná je na Teplicku silnice u železničního přejezdu u Úpořin, kam se vylila voda z řeky Bíliny. Její hladina během večera stoupla na druhý povodňový stupeň. Hladina Mandavy ve Varnsdorfu dosáhla třetího povodňového stupně a zaplavila několik sklepů.
"Stoupají i další řeky v regionu a místy se vylévají z koryt," řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Podle Národního dopravního informačního centra jsou kvůli povodni v Děčíně uzavřeny ulice 17. listopadu a Krokova. Další silnice je uzavřena mezi Těchlovicemi a Rychnovem na Děčínsku. Ve Varnsdorfu již hasiči ráno prokopávali odvod vody z rozlitého potoka, který zaplavoval sídliště v ulici Svatopluka Čecha.
"V povodí Kamenice a Ploučnice intenzivní srážky pokračují a je předpoklad významných úhrnů až do 28. září," řekl Svejkovský. V závislosti na vydatnosti srážek očekává Povodí Ohře v následujících hodinách vzestupnou, případně setrvalou tendenci hladin řek.
"Území je v posledních dvou letech velmi významně exponované srážkovou činností a koryta vodních toků jsou poškozena. I přes veškerá opatření na zprůchodnění a zajištění vodních toků, které Povodí Ohře zajistilo, je nebezpečí vzniku dalších škod vysoké," dodal mluvčí povodí.
Na některých místech museli zasahovat hasiči. V Rochově na Litoměřicku bylo potřeba odstranit pařez, který bránil volnému průtoku vody v potoce. Dvě hasičské jednotky v Rožanech ve Šluknovském výběžku stavěly s technickými službami hráz z pytlů s pískem.
Za posledních 12 hodin napršelo v severovýchodní části Ústeckého kraje mezi 11 a 14 milimetry srážek na metr čtvereční. Řeky v Ústeckém kraji stoupaly i 28. srpna, kdy žádné větší škody nenapáchaly. Naproti tomu odstranění následků bleskové povodně, která kraj zasáhla 7. srpna, si vyžádá téměř dvě miliardy korun.