Meteorologové na Karvinsku, Ostravsku i Frýdecko-Místecku včetně Třinecka odvolali stav regulace. Dříve vyhlášená smogová situace stále zůstává v platnosti. Kvalita ovzduší v kraji se výrazně zlepšila. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší na většině míst klesly pod stanovený imisní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
"Rozptylové podmínky budou dnes mírně nepříznivé, místy dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace suspendovaných částic PM10 se budou pohybovat většinou kolem hodnoty stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.
Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá nejen průmysl, ale i doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska. V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi.
V Královéhradeckém a Pardubickém kraji byla dnes časně ráno odvolána smogová situace, kterou meteorologové kvůli zvýšeným koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili ve čtvrtek. V Moravskoslezském kraji na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku včetně Třinecka zrušili ráno signál regulace, dál zde ale platí smogová situace. Ta trvá od čtvrtečního rána také v Praze, ve Středočeském a Zlínském kraji.
Smogová situace, případně i regulace, při níž musejí některé podniky s prašnými provozy omezit výrobu, platila nejen v těchto krajích několik dní už koncem ledna. Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině měřicích stanic v daném území dvanáctihodinový průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Smogová situace platí při koncentracích nad 100 mikrogramů.
Smogová situace je dána mohutnou teplotní inverzí, která brání rozptylu všech částic, nejen škodlivých. Meteorologové doporučují omezit pobyt venku a zdržet se fyzické námahy. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, se srdečním onemocněním, starší občany a malé děti.