Ovzduší se v Moravskoslezském kraji zhoršilo. Platí smogová situace

Domácí
1. 11. 2015 10:41
Smogová situace v Ostravě.
Smogová situace v Ostravě.

Kvalita ovzduší se opět na většině území Moravskoslezského kraje zhoršila. Pro oblast Ostravy, Karvinska a Frýdku-Místku dokonce od rána platí smogová situace. Limit pro polétavý prach PM10, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, byl v neděli ráno překročen na všech měřicích stanicích. Místy i trojnásobně. Nejvyšší hodnoty naměřila stanice v Ostravě-Fifejdách, kde koncentrace vystoupaly na 157 mikrogramů. V pátek v poledne tamní stanice vykazovala poloviční hodnoty. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Smogovou situaci vyhlašuje Český hydrometeorologický ústav v případě, kdy po dva dny nepřetržitě průměrné hodinové koncentrace polétavého prachu za posledních 24 hodin překračují dvojnásobek imisního mikrogramu, který je 50 mikrogramů. V tomto období ČHMÚ žádá řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic polétavého prachu PM10 a oxidu dusičitého.

Naopak nejčistější vzduch dýchají obyvatelé Třince. Tamní dvě stanice dnes ráno k 6:00 zaznamenaly hodnoty 63 a 89 mikrogramů. Nárůst koncentrací ale neplatí plošně. Na několika místech dokonce poklesly. Nejvíce v Orlové. V sobotu v poledne tam byly koncentrace na úrovni 129 mikrogramů, nyní jsou 102 mikrogramů.

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin byly v kraji pod limity.
"Během dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou v Moravskoslezském kraji pohybovat nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky se tam obvykle zhoršují právě na podzim a v zimě po zahájení topné sezony.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kaloň Karel

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ