Uplynulých dvanáct měsíců bylo nejteplejších od roku 1961, kdy se takové údaje pro Českou republiku připravují. Potvrdil to Český hydrometeorologický ústav ve svém právě zveřejněném souhrnném hodnocení roku 2014.
S průměrnou teplotou 9,4 stupně Celsia byl loňský rok mimořádně nadnormální, byl o dva stupně teplejší, než je dlouhodobý průměr. "V České republice se rok 2014 stal nejteplejším od roku 1961, kdy jsou průměry připravovány," uvedl náměstek ředitele hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz. Dodal, že zatím nejteplejší roky 2000 a 2007 překonal o 0,3 °C.
Analýza 148 stanic s řadou delší než 30 let ukazuje, že rok 2014 byl na 134 stanicích nejteplejším rokem v historii pozorování. A například v Karviné byla v uplynulém roce průměrná teplota 10,6 °C, což je o 0,7 stupně méně než v rekordním roce 1934.
Nejteplejším měsícem z dlouhodobého pohledu byl vloni březen, kdy stanice naměřily o 3,7 °C vyšší průměrnou teplotu. "Teplotně silně nadnormální březen 2014 s průměrnou teplotou 6,1 °C a březen v roce 1990 se stejnou průměrnou teplotou jsou nejteplejšími březny od roku 1961," sdělil Tolasz. Jen dva loňské měsíce - květen a srpen - byly chladnější, než by odpovídalo dlouhodobému průměru.
Naopak srážkově byl uplynulý rok podle náměstka Tolasze normální, s průměrným ročním úhrnem 674 milimetrů (neboli 674 litrů vody na metr čtvereční) byl 0,3 procenta pod dlouhodobým průměrem. Nejvíce napršelo v květnu, a to 114 milimetrů, což je 155 procent dlouhodobého průměru. Nejméně srážek spadlo naopak v únoru, jen 26 procent, než je běžné.
"Celkově napršelo v pěti měsících více a v sedmi měsících méně, než by odpovídalo dlouhodobému průměru," konstatoval náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.
Zajímavosti z jednotlivých měsíců:
Leden
Třetí den nového roku byla naměřena na Lysé hoře v Beskydech námraza silná 21 centimetrů. Nejvyšší teplota, +16,2 °C, byla naměřena v Ropici u Třince (okres Frýdek-Místek) 19. ledna a nejnižší, −24,8 °C, v Kořenově na Jizerce 26. ledna. Na dvou stanicích v okrese Bruntál byl 26. ledna zaznamenán tzv. arktický den (maximální teplota byla nižší než −10 °C). Slezská Harta měla maximální denní teplotu −10,1 °C a tradičně chladné Město Albrechtice, Žáry na Krnovsku −10,2 °C.
Únor
Hned první únorový den dosáhl vítr v horských oblastech Jeseníků a Beskyd rychlost vyšší než 130 kilometrů v hodině. Na Milešovce byla 3. února naměřena 27 cm silná vrstva námrazků (kombinace námrazy, ledovky, jinovatky). Nejvyšší únorová teplota, +16,7 °C, byla naměřena ve Volarech (okres Prachatice) 15. února a nejnižší, −16,5 °C, na šumavském Březníku 12. února.
Březen
Na Sněžce foukal 16. března vítr o rychlosti 152 kilometrů v hodině. První jarní den (21. březen) přinesl nejteplejší den měsíce, v Dobřichovicích u Prahy se teplota vyšplhala na 24,1 °C. V pohraničních horách naopak napadlo hodně nového sněhu, na Luční boudě v Krkonoších dokonce 30 centimetrů. Nejnižší březnová teplota, −17,1 °C, byla naměřena na šumavské Rokytské slati 26. března.
Duben
Na začátku dubna se na Kychové (levostranný přítok Vsetínské Bečvy) vyskytla krátká přívalová povodeň. Padal ještě sníh, v Beskydech na Lysé hoře ho bylo 15 centimetrů. Nejteplejším dnem byl 25. duben, kdy v Doksanech (okres Litoměřice) dosáhla teplota téměř k hranici letního dne (24,9 °C). Nejchladněji bylo 17. dubna na Horské Kvildě (−13,6 °C).
Květen
První povodňová situace nastala 16. května při krátkodobém vzestupu Olše v Českém Těšíně. První letní den v roce se vyskytl 19. května ve Staňkově (okres Domažlice) a v dalších dnech na mnoha stanicích. V poslední dekádě května se vyskytly první dny s tropickou nocí (noci, kdy minimální noční teplota neklesne pod 20 °C). Na stanicích Bystřice pod Hostýnem (okres Kroměříž) a Paseka (okres Olomouc) klesla minimální teplota 23. května jen na 20,5 °C. Na konci května byly v intenzivních bouřkách ve východní části Čech a na Moravě zaznamenány přívalové srážky s vysokými hodinovými, několikahodinovými i denními úhrny srážek.
Červen
V jižních Čechách 9. června klesla ranní minimální teplota pod 5 °C a odpolední maximální teplota dosahovala hodnot vyšších než 30 °C. Na konci měsíce v oblastech, které jsou označovány jako mrazové kotliny, docela běžně klesá minimální teplota měřená ve dvou metrech nad povrchem do záporných hodnot. Tak tomu bylo i 27. června (šest dní po začátku astronomického léta) na Rokytské slati (−4,7 °C), na Březníku (−3,4 °C) nebo na Horské Kvildě (-2,8 °C).
Červenec
Ještě i na začátku července klesala v mrazových kotlinách teplota pod bod mrazu. Jedním z nejteplejších dní v roce byl 20. červenec, kdy teplota na mnoha místech středních Čech přesáhla hranici 35 °C
Srpen
Na stanici Svratouch ve Žďárských vrších byl 3. srpna zaznamenán denní úhrn srážek 131 milimetrů, což byl nejvyšší srpnový úhrn (od jedné do dvou odpoledne napršelo 66,7 litrů vody na metr čtvereční). Přívalové srážky způsobily na horním toku Novohradky překročení 3. povodňového stupně. Na Rokytské slati byla 25. srpna naměřena nejnižší teplota −6,0 °C, nejtepleji bylo 10. srpna v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi, a to 34,1 °C. V srpnu byl pouze v šesti dnech zaznamenán tropický den.
Září
Na začátku září bylo ukončeno více než 25 dní trvající chladné počasí a 4. září byl zaznamenán letní den s teplotou nad 27 °C (Bojkovice nebo Štítná nad Vláří). Předchozí teplé dny s teplotou nad 27 °C se vyskytly naposledy 18. srpna (jen v jihomoravské Strážnici) a 11. srpna na celé Moravě. Tlaková níže Biggy přinesla na konci první a na začátku druhé dekády září do střední Evropy deštivé počasí. Na mnoha místech jižní Moravy byly zaznamenány vyšší denní srážkové úhrny a znovu se zvedly hladiny některých řek.
Říjen
Poslední letní den se na našem území vyskytl 9. října - na stanici Staňkov (okres Domažlice) 25,9 °C a na šumavské horské stanici Hliniště (okres Prachatice) ve výšce 800 m 25,8 °C. Znovu hodně pršelo na Klatovsku a Prachaticku, 3. povodňový stupeň byl překročen na Černé v Ličově a na Otavě v Sušici. První sněhová pokrývka 2014/2015 byla zaznamenána 23. října v Beskydech. Podle Atlasu podnebí se v říjnu v průměru vyskytuje bouřkový den jen jednou za pět let. Tentokrát ovšem byla bouřka zaznamenána ve dvou posledních letech za sebou (2013 a 2014), a to na několika místech v republice.
Listopad
V Krásném Údolí na Karlovarsku, kde se měří od roku 1981, byla 1. listopadu maximální teplota 18,6 °C, což bylo o 2 °C více než v předchozím maximu ze 14. listopadu 2010. V druhé půlce měsíce - 20. listopadu - byla na Šeráku v Jeseníkách naměřena 3,7 milimetrů silná vrstva ledovky.
Prosinec
Hned 1. prosince se začala na téměř celém území vytvářet ledovka, takže několik dní nejezdily některé vlaky, tramvaje a trolejbusy. Na Sněžce naměřili ve dvou větrných dnech 18. a 19. prosince rychlost až 138 kilometrů v hodině, o pár dní později na Lysé hoře v Beskydech dokonce 154 kilometrů v hodině. V noci na 27. prosince byl v mrazových kotlinách na Šumavě naměřen mráz až −27,2 °C (Rokytská slať). Na Lysé hoře v Beskydech a na jesenickém Šeráku se ke konci měsíce vyskytly čtyři arktické dny za sebou. Výška sněhové pokrývky minimálně 10 centimetrů se alespoň na horách začala tvořit až po 12. prosinci a na konci roku leželo nejvíce sněhu na Labské boudě - 49 centimetrů.