Roztáhněte deštníky, letos bude už jen pršet a mrholit

Domácí
26. 12. 2011 15:00
Deštníky se v příštích dnech budou hodit (ilustrační foto).
Deštníky se v příštích dnech budou hodit (ilustrační foto).

Přestože školáci mají v těchto dnech vánoční prázdniny, počasí venku na mnoha místech zimu příliš nepřipomíná - a do konce týdne se to příliš nezmění. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude většinou zataženo, teploty spíše nad nulou a výjimkou nebude ani mrholení. Ochlazení a případně i sníh očekávají meteorologové až s příchodem víkendu.

"Od jihu bude do střední Evropy zasahovat mohutná tlaková výše a kolem ní k nám bude proudit teplejší vzduch od západu. Během středy bude tlaková výše slábnout a přes západní Evropu bude postupovat studená fronta, která ve čtvrtek přejde přes naše území k východu. Za ní k nám začne proudit studený vzduch od severozápadu," zní předpověď meteorologů.

Během úterý má být až devět stupňů Celsia, na horách kolem tří stupňů. Postupně se má ochlazovat, na pátek už předpověď hlásí nejvyšší denní teploty nula až čtyři stupně Celsia. O víkendu by se mělo ještě ochladit a teploty mohou i v nižších polohách přes den klesnout pod nulu.

Lidé by se v první polovině týdne měli připravit na mrholení nebo slabý déšť, který na některých místech může přimrzat. Během čtvrtka by se už mělo ve vyšších polohách objevit sněžení, v dalších dnech lze sníh čekat i v níže položených místech.

Ve Skandinávii řádí Dagmar

Co by však za takové - relativně klidné - počasí dali Skandinávci... Ve Švédsku a v Norsku zůstalo na 200 tisíc lidí kvůli bouři bez elektřiny; bouři způsobila tlaková níže Dagmar. Podle agentury DPA počasí na mnoha místech ochromilo dopravu. Bouře také narušila těžbu zemního plynu v Severním moři. Úřady na severu Švédska doporučily lidem, aby dnes raději nevycházeli z domů. Tlakovou níži provází vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině a podle meteorologů bouře patří mezi nejsilnější, jaké oblast v posledních letech postihly.
Okraj tlakové níže zasáhl i Finsko. Na několika místech země se kvůli ní zastavila železniční doprava. Zatím není jasné, zda se s problémy potýkají i domácnosti.

Bouře postihla i zařízení pro těžbu a zpracování zemního plynu. Mimo provoz je plošina Ormen Lange firmy Shell v Severním moři, jejíž produkce pokrývá pětinu britské poptávky po plynu. Už druhým dnem kvůli počasí nefunguje také továrna Kollsnes na pobřeží Norska, která plyn zpracovává.

Narušení těžby se promítlo ve vývozu plynu z Norska. Plynovodem Langeled, který přivádí norský plyn do Británie, dnes před polednem proudilo šest milionů metrů krychlových plynu za sekundu, což je desetina obvyklého průtoku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ