Kvůli další hrozbě záplav zrušili ve Frýdlantu na Liberecku benefici, jejíž výtěžek měl pomoci školám poškozeným srpnovou bleskovou povodní. Ve městě stejně jako na dalších místech v Libereckém kraji platí stav ohrožení na řece Řasnici.
"Vody je ale méně než v srpnu, zatím zaplavila hlavně pole a zahrady, na několika místech odčerpávají hasiči vodu ze sklepů," řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer. Ulice Pod Hrází a Smetanovu zaplavila voda z kanalizace.
V Libereckém kraji stále prší a řeky opadají jen velmi zvolna. "Nisa je v Hrádku těsně na hranici třetího povodňového stupně a neopadá, zatím jsme nemuseli nikoho evakuovat, preventivně jsme ale nechali už v pondělí večer odvézt auta z míst, která byla v srpnu zaplavena," řekl starosta příhraničního Hrádku nad Nisou Martin Půta. Nisa zaplavila hlavně pole a zahrady. "Opět ale nevydržela Kristýna (zatopený lom), dělali jsme tam sice provizorní hráz, nápor vody ale nevydržela," poznamenal starosta.
Vody zatím přibývá hlavně na Ploučnici. Nejhorší je zřejmě situace v Pertolticích, kde voda zaplavila nejen louky a zahrady, ale také dvě desítky domů. "Někde mají vodu znovu až v bytech, lidé jsou z toho nešťastní, sotva se jim podařilo dát domy trochu dohromady po srpnových záplavách, mají vodu v domech zas," řekl starosta Petr Selinger. Dodal, že situace mohla být ještě horší. "V minulém týdnu jsme vypustili místní rybník, abychom prověřili stav hráze, teď už je opět plný, zadržel ale velké množství vody," poznamenal starosta.
Obrovské množství vody dokázal na Českolipsku zadržet i Novozámecký rybník, vodohospodáři ale museli zvýšit odtok, protože hrozilo jeho přelití, což by mohlo ohrozit pevnost hráze. "Může to ale způsobit rozlivy v povodí Robečského potoka," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Na Českolipsku přitom stále ještě nemají vyhráno, voda v Ploučnici zatím neopadá, zaplavené jsou i sklepy některých domů v Brništi a Dolní Libchavě. "Zaplavena je silnice Brniště - Pertoltice - Mimoň a dočasně i silnice v Dolní Libchavě," dodal Langer.
Hladiny přestávají stoupat
V Královéhradeckém kraji odpoledne platil třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity na Cidlině v Jičíně a také na Labi v Brodu. Na dalších místech na Cidlině, Labi a také Úpě, Metuji a Dědině platí nižší stupně povodňové aktivity. "Srážky pozvolna ustávají. Očekávané přeháňky mohou způsobit přechodné vzestupy průtoků především v malých tocích," uvedl Petr. Podle něj by v horních úsecích toků během odpoledne měly hladiny přestat stoupat. "V nižších úsecích toků budou vodní stavy stoupat tak, jak v nich bude postupovat povodňová vlna," informoval vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.
Po deštích na několika místech v kraji vyjížděli dobrovolní hasiči k čerpání vody ze sklepa. Rozvodněné toky, například Cidlina, na některých místech také zatopily louky a pole. Podle meteorologů by na východě Čech mělo být oblačno až zataženo, přeháňky se objeví pouze místy, na horách mohou být smíšené či sněhové. Denní teploty vystoupají až na 12 stupňů Celsia. Ve čtvrtek by se přeháňky měly objevovat také pouze ojediněle, především v horských oblastech.