Vydatný déšť má za následek opět pozvolné stoupání hladiny některých toků. Srážky mají pokračovat i další dny, Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu. Kvůli vytrvalému dešti již na některých místech platí 2. povodňový stupeň, v osadě Předlánce u Višňové platí dokonce 3. stupeň. V Hrádku nad Nisou se voda již rozlila po několika loukách.
Osada Předlánce patří pod obec Višňová. Ta patřila k nejpostiženějším během srpnových záplav. Právě v okolí Višňové již voda zatopila několik silnic.
Druhý stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na řekách Řásnice ve Frýdlantě, Ploučnice ve Stráži pod Ralskem, Jeřice v Mníšku a Nové Vsi, Nisa v Hrádku na Nisou a Smědá ve Višňové a v Předláncích, kde se voda také částečně vylévá z břehů. "Dosažení třetího stupně lze podle Českého hydrometeorologického ústavu očekávat také na Řásnici ve Frýdlantu a horním toku Ploučnice ve Stráži pod Ralskem," řekl mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.
Hladina řeky Mandavy na Děčínsku dosáhla ráno druhého povodňového stupně a stále stoupá. V devět hodin byla jen pět centimetrů pod třetím povodňovým stupněm. Ve stejnou dobu vystoupala na druhý stupeň i Řásnice. Na vzestupu jsou i další řeky v kraji a hrozí, že se na některých místech začne vylévat voda z koryt. Předpokládáme, že některé toky vystoupí na třetí stupeň, řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Povodňové ohrožení platí podle ČHMÚ v Ústeckém a Libereckém kraji, povodňová pohotovost v Královéhradeckém. "Při trvalém dešti očekáváme srážkové úhrny na severu a severozápadě Čech 25 až 50 milimetrů za 24 hodin, v Jeseníkách 15 až 30 mm/24h, na Českomoravské vrchovině a v Beskydech deset až 20 mm/24h. Srážky budou na severu území slábnout během úterý odpoledne a k večeru," uvádějí meteorologové.
V Hrádku nad Nisou se voda ráno rozlila po několika loukách, řekl starosta Martin Půta. "My jsme v Hrádku těsně před vyhlášením druhého stupně. Nisa se nám zatím vylila na některé louky, nemám zatím zprávy o tom, že by to zasáhlo nějaký dům. Možná bude mít někdo vodu ve sklepě," řekl Půta. Podle něj se řeka vylila rychleji, než tomu bývalo dříve. Od srpnových povodní totiž stále nebylo dostatečně vyčištěné její koryto.
Podle údajů Povodí Labe platí první povodňový stupeň také na Jeřici v Mníšku a na Jizeře v Liberci a Železném Brodě. Pršet by podle meteorologů mělo i odpoledne. "To pro nás samozřejmě nejsou dobré zprávy, ale zatím nedovedeme odhadnout, jak dalece se může situace vyhrotit," dodal Půta.
Bleskové povodně zasáhly Liberecko a Ústecko letos také počátkem srpna. Způsobily materiální škody přesahující deset miliard korun - na Liberecku to bylo přes osm miliard a na Ústecku skoro dvě miliardy. V Libereckém kraji si povodeň vyžádala pět životů.
Záplavy hrozí na více místech
Voda kvůli dešťům hrozí i v jiných oblastech Česka. V Mladé Boleslavi se kvůli vydatným dešťovým srážkám rozvodnila říčka Klenice. Brzy ráno její hladina přesáhla druhý povodňový stupeň - pohotovost. V okolí potoka byl vyhlášen zákaz vstupu.
Druhý stupeň museli v noci na dnešek vyhlásit vodohospodáři na řece Rokytné v Moravském Krumlově na Znojemsku. Škody zatím nevznikly. První stupeň - bdělost - platí na říčce Křetínce na Blanensku a na Želetavce v Jemnici, která je přítokem Dyje.
Stoupají rovněž hladiny řek v Královéhradeckém kraji. Na Bělé v Jedlové v Orlických horách platí od půlnoci z neděle na dnešek druhý stupeň. První stupeň má Cidlina v Novém Bydžově a Labe ve Vestřevi u Hostinného.
První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí na Vysočině na pěti tocích. Bdělost platí od nedělního odpoledne na Želetavce v Jemnici, Šlapance v Mírovce a Trnavě v Červené Řečici. Dnes ráno dosáhla hladina prvního stupně povodňové aktivity na Svratce v Borovnici a Balince v Balinách. Voda nikde nezpůsobila vážnější problémy, řeky zůstávají v korytech. Předpověď je příznivá, hladiny by už neměly stoupat.
Bdělí by ale měli být i obyvatelé Vysočiny, Středočeského, Pardubického, Olomouckého a Jihomoravského kraje, kde se mohou hladiny vodních toků zvednout k 1. povodňovému stupni.