Začátek ledna: do Česka se žene vichřice, v lesích rostou houby

Domácí
3. 1. 2012 11:05
Meteorologové varují před silným větrem.
Meteorologové varují před silným větrem.

Velmi silný vítr zasáhne v úterý večer některé severní části České republiky, varují meteorologové. Na hřebenech hor budou nárazy místy dosahovat rychlosti 110 až 130 km/hod, což je síla orkánu. Výstraha platí až do brzkého středečního rána. Další výrazné zesílení větru se očekává během čtvrtka a pátku.

Výstraha se týká Libereckého, Královéhradeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V nadmořské výšce nad 1000 metrů v Libereckém kraji a na Trutnovsku platí vysoký stupeň nebezpečí od šesté večer do středeční čtvrté hodiny ranní. Ve stejný čas je vyhlášen nízký stupeň nebezpečí pro Náchodsko a Rychnovsko. Na Jesenicku, Šumpersku a v celém Moravskoslezském kraji pak od 20 hodin do středečních 6 hodin ráno platí vysoký stupeň nebezpečí.

"V Moravskoslezském kraji, na Jesenicku a od vyšších poloh Šumperska se očekávají nárazy většinou přes 70 km/hod, místy i kolem 90 km/hod. Na hřebenech hor na severu a severovýchodě území budou nárazy místy dosahovat rychlosti 110 až 130 km/hod. Na ostatním území v nižších polohách budou nárazy většinou do 70 km/hod, na jihu Moravy i slabší," uvedl Český hydrometeorologický ústav. Síly orkánu dosahuje vítr při rychlosti kolem 108 kilometrů v hodině. Pozor by si měli dávat zejména řidiči, protože silné větrné poryvy mohou učinit auto neovladatelným. 

Vítr přechodně zeslábne během středečního rána. Jeho další výrazné zesílení ale meteorologové čekají ve čtvrtek a pátek, kdy bude počasí ve střední Evropě pod vlivem hluboké tlakové níže postupující přes jižní Skandinávii k východu.

Houbaři: Rostou!

Zatímco meteorologové varují před silným větrem, na Vysočině rostou houby. Houbaři v tamních lesích nacházejí hlavně klasické zimní houby, například jedlou penízovku sametonohou a hlívu ústřičnou. "Hlívu lze najít na dřevě listnatých stromů ve všech polohách a ve všech typech lesů, zejména podél potoků a dalších míst, kde se drží vlhkost," řekl předseda jihlavského mykologického klubu Jiřího Burel.

Sám našel v minulých dnech penízovky i hlívy poblíž Větrného Jeníkova. Houby by podle něj obecně mohly být v místech, kde je více padlého dřeva, zejména listnatého. "Mohou se objevit i na pařezech v městských parcích a podobně," dodal mykolog.

Houbaři by se však prý měli vyvarovat sběru některých pozdně podzimních hub, například čirůvek, které také mohou v lesích objevit. "Houby mohly opakovaně zmrznout a rozmrznout a tím by mohly být nebezpečné," řekl Burel.

Loňský rok byl podle Burela pro houbaře na Vysočině podprůměrný. První houbařská vlna v kraji proběhla na přelomu července a srpna, další se už kvůli převážně suchému počasí nedostavila. Hlavně houbaři sbírající jen hřibovité houby se velkého úlovku nedočkali.

Autor: - red -Foto: Profimedia , Altrendo

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ