Ledovka způsobila v sobotu ve velké části republiky stovky automobilových havárií a poranění, která lidé utrpěli po pádu na kluzkých chodnících. K nejpostiženějším patřily střední Čechy a Praha, řada autobusů na Kladensku a v okolí hlavního města nedojela k cestujícím. Na Moravě a ve Slezsku na rozdíl od většiny Čech počasí zatím problémy nedělalo.
Dopoledne meteorologové varování před ledovkou zmírnili, v Libereckém kraji, na východě Čech ani na většině území Moravy a Slezska nehrozí. Nově ale hydrometeorologický ústav varuje před tvorbou náledí v noci na neděli zejména na severu Moravy a Čech. Ve většině českých krajů a části jižní Moravy hrozí až do nedělního dopoledne kromě náledí znovu i ledovka, která je nebezpečnější. Záchranáři, policisté i silničáři upozorňují na to, že v noci mohou silnice a chodníky opět namrzat.
Řidičům i chodcům v sobotu komplikovala ledovka život od brzkého rána. V Praze záchranáři za jediný den ošetřili tolik případů poranění po pádu na chodníku jako za poslední dva týdny. Odpoledne jich sice přibývalo už pomaleji, ale nebezpečí trvá a podle mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové může noc a ráno situaci zase zhoršit. Ohroženi jsou hlavně senioři. "Navíc stav chodníků, které nejsou odhrnuté, tomu (zlepšení situace) vůbec nepomáhá," řekla Ernestová. Pražští policisté rovněž řeší několikanásobně víc dopravních nehod, než je o víkendu běžné. Mnoho řidičů navzdory apelům policie usedlo za volant, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Většinou naštěstí nešlo o vážné havárie.
Velmi výrazně komplikoval mrznoucí déšť jízdu po středočeských silnicích. Řada autobusů na Kladensku a v okolí Prahy nedojela k cestujícím. Řidiči dostali pokyn jezdit jen po hlavních tazích, řekl ředitel společnosti ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa. Potíže měli i chodci, kteří často padali na namrzlých chodnících. Policie zaznamenala větší množství nehod, opět většinou bez vážnějších následků. "Zejména dopoledne bylo velké množství havárií v podstatě v celém Středočeském kraji, protože všechny silnice pokrývala silná vrstva ledu. Před obědem už to ale začalo roztávat," uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.
Většina nehod končila i v dalších regionech jen "pomačkanými plechy", počasí se ale podle policie asi podepsalo už na dvou sobotních tragických haváriích. Při nárazu auta do stromu zemřel ráno sedmatřicetiletý muž na silnici u Majdaleny na Jindřichohradecku a před polednem při dopravní nehodě v Mostě zemřel třiačtyřicetiletý muž.
Také v Jihočeském kraji ledovka stála za problémy na chodnících a silnicích. Lidé si nejčastěji při podklouznutí zlomí kotník, předloktí nebo si poraní hlavu, řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Traumatologické oddělení českobudějovické nemocnice podle ní kvůli velkému příjmu pacientů posílilo službu.
V Plzeňském kraji byla situace nejhorší v příhraničních oblastech - hlavně na Domažlicku, Klatovsku a zejména na Tachovsku. Silničáři však během dne stav silnic zlepšili. Vozovky první a druhé třídy byly kolem 16.30 sjízdné, většinou mokré či se zbytky rozbředlého sněhu a ledu.
Rovněž v Ústeckém a Karlovarském kraji silničáři stav silnic v sobotu odpoledne výrazně zlepšili. V noci však mohou vozovky opět namrzat. V Libereckém kraji mrznoucí déšť a ledovka dopoledne velké problémy nezpůsobily. V Pardubickém kraji hrozily na silnicích sněhové jazyky.
JAK VZNIKÁ LEDOVKA. Jde o průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká ledovka nejen na cestách, ale i na větvích a podobně. |