<span>Počet cizinců</span> pracujících v Česku stoupl

Domácí
9. 10. 2007 16:37
kardiolog Jean Claude Mukonkole Lubanda
kardiolog Jean Claude Mukonkole Lubanda

kardiolog Jean Claude Mukonkole LubandaPočet cizinců, kteří v Česku legálně pracují, vzrostl letos do konce září o 38 tisíc na 223 tisíc lidí. Zdaleka nejvíce jich bylo ze Slovenska, Ukrajiny a Polska. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Další desetitisíce cizinců pracují podle odhadů v České republice nelegálně. Nárůst počtu zahraničních zaměstnanců souvisí podle odborníků především s poklesem nezaměstnanosti v Česku a s nedostatkem pracovníků v podnicích.

Nejvíce cizinců bylo koncem září ze Slovenska (100 tisíc), Ukrajiny (57 tisíc) a Polska (22 tisíc). S velkým odstupem následovali pracovníci z Mongolska a Moldavska (po 5000), Bulharska (4000), Rumunska a Německa (po 3000), Vietnamu, Ruska a Velké Británie (po 2000).

Nárůst počtu cizinců v podnicích je způsoben zoufalým nedostatkem pracovních sil, řekla mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová. Skutečnost je podle ní taková, že nejen lokální příhraniční zaměstnavatelé, ale už také firmy dál od hranic najímají zahraniční zaměstnance a organizují jejich převoz do zaměstnání. Takovým způsobem postupují i velké výrobní celky a zahraniční koncerny, dodala.

Česká ekonomika by bez přítomnosti cizinců nemohla fungovat, uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. V případě náhlého odchodu vyššího počtu cizinců by se podle něj chod mnohých podniků prakticky zastavil. Podíl zahraničních pracovníků na celkové zaměstnanosti již přesáhl čtyři procenta. Podíl přidané hodnoty vytvořené zahraničními pracovníky je něco přes tři procenta. V některých oborech, jako stavebnictví a maloobchod, je přitom ještě mnohem vyšší, dodal.

V některých odvětvích pomáhají cizinci zmírnit nedostatek pracovních sil při rychlém růstu ekonomiky, souhlasil analytik Patria Finance David Marek. Zmírňují tím podle něj tlak na růst mezd a výrobních nákladů a pomáhají udržovat konkurenceschopnost domácích firem.

Bez pracovního povolení smějí v Česku pracovat lidé ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru (EU + Island, Lichtenštejnsko, Norsko) i ze Švýcarska. Povolení naopak musejí mít občané dalších států. Více než třetinu pracujících cizinců tvořily ženy. V Česku jich nyní působí 72 tisíc.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ