Počet ústavů i dětí v nich <span>neustále roste</span>

Domácí
13. 5. 2008 14:20
Ilustrační foto. Dětský domov Chomutov.
Ilustrační foto. Dětský domov Chomutov.

V dětském domově ve Stochově.Dětí v ústavní výchově neustále přibývá, roste i počet ústavů. Vyplývá to ze srovnání dostupných oficiálních statistik mezi lety 1993 a 2006. Zatímco před 15 lety v Česku existovalo 162 dětských domovů a výchovných a diagnostických ústavů, v roce 2006 jich bylo 225.

Počet dětí v ústavech se zvýšil o 1782. V roce 2006 jich v ústavech žilo 7621, z toho v dětských domovech 4869. Podle ředitelky Střediska náhradní rodinné péče Věduny Bubleové za to může nefungující systém a nekoordinovaná politika péče o děti rozdělená mezi několik ministerstev, kraje a obce.

Včetně dětí v kojeneckých ústavech a v ústavech sociální péče žije v České republice v ústavní péči přibližně 20 tisíc dětí. Za tak vysoký počet dětí v ústavech Česko dlouhodobě kritizují různé mezinárodní organizace.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) nedávno představil plán, jak situaci změnit. Meziresortní pracovní skupina má vytvořit návrh opatření sjednocujících roztříštěný systém péče o ohrožené děti. Výsledky by měla vláda obdržet do konce letošního roku. V ústavní péči by v budoucnu mohly zůstat jen ty děti, které vyžadují specializovanou péči, například děti se zdravotním postižením. Klíčovou změnou má být rozšíření pěstounské péče a její profesionalizace.

Co po odchodu z domova?

Bubleová změny vítá, ale obává se, aby jejich realizace nebyla příliš pomalá. "Vždycky přijde nová vláda a my znovu čekáme na změny, čas dětí přitom utíká strašně rychle, od revoluce se v ústavech vystřídala už druhá generace dětí," řekla Bubleová.

Ředitelé dětských domovů tvrdí, že ústavy prošly velkou změnou. Většina z nich už prý poskytuje péči rodinného typu. Například v Ostrově nad Ohří žijí děti v šesti rodinných skupinách ve speciálně upravených bytech. Samy si vaří a perou, učí se hospodařit s penězi. "Ústavní výchova ale nemůže suplovat rodinu," řekla ředitelka dětského domova v Žatci Jaroslava Kohoutová.

Ilustrační foto. Dětský domov Chomutov. Stát má podle ní velký dluh hlavně v takzvané následné péči, která by se měla dostat mladým dospělým opouštějícím ústav po dovršení 18 let. V Česku je podle ní nedostatek kurátorů, kteří se mají těmto lidem věnovat. Podle statistik je jich na celou zemi zhruba 500. Úkolem kurátorů by měl být dohled nad mladým dospělým z dětského domova a asistence při hledání prvního bydlení a zaměstnání. Dnes tuto roli plní neziskové organizace. Některé zprostředkují kontakt, jiné poskytují chráněné byty a azylové domy. Je jich však podle Kohoutové velmi málo.

Stejný názor má i ředitel ostrovského dětského domova Petr Zmunda. Podle něj se navíc nedostává ani těch sociálních pracovníků, kteří mají na starosti děti do 18 let. V průměru na jednoho pracovníka připadá k řešení asi 300 případů. Na Karlovarsku je to však podle Zmundy až 1000 kauz na jednoho.

Sociální pracovníci jsou zaměstnanci radnic. Podle MPSV by měly být obce aktivnější a měly by u ministerstva žádat o dotaci na vytvoření dalšího místa sociálního pracovníka. Pokud žádost vhodně odůvodní, mají prý šanci, že peníze dostanou.

Foto: Sedmík Robert, Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ