Pochod gayů a lesbiček: lidé dýchali slzný plyn
28.06.2008 13:56 Aktualizováno 28.06. 19:18
Nejméně dvacet lidí musela podle předběžných informací ošetřit brněnská záchranná služba po skončení dnešního pochodu homosexuálů v Brně. Na shromážděné zaútočili extremisté na náměstí Svobody, kde pochod skončil, a také v Masarykově ulici směrem k hlavnímu nádraží.
První informace hovořily dokonce o útoku slzným granátem. To však vyvrátil jeden z organizátorů akce Jiří Hromada. "Přímo v průvodu na nás extremisté hodili jen pár vajíček," řekl serveru TÝDEN.CZ Hromada. Slzný granát podle něj vybuchl v jedné z přilehlých restaurací. "Nikdo zatím neví, kde přesně se to stalo, ani jak. Prý mohlo jít i o nešťastnou náhodu, kdy granát upustil jeden z policistů," řekl Hromada.
Plánovaný pochod homosexuálů Brnem Queer Parade, první akce tohoto druhu v Česku, se přece jenom uskutečnila - jeho účastníci vyšli z náměstí Svobody krátce před 14.45. Původně měl začít už ve 14.00, pak ho však organizátoři zrušili z obav z možných střetů s odpůrci gayů a leseb. Nakonec se rozhodli pochod uspořádat, ale po kratší trase, než původně zamýšleli.
ČTĚTE TAKÉ: Brnem projdou gayové, radikálové jsou proti
Pochodu se zúčastnilo zhruba 500 lidí, další stovky přihlížely. Mezi nimi bylo zhruba 150 odpůrců průvodu. Na akci dohlíželo zhruba 200 policistů včetně členů antikonfliktního týmu, kteří jsou proškoleni v komunikaci při akcích s větším počtem účastníků.
NA DALŠÍ FOTOGRAFIE SE PODÍVEJTE ZDE.
Proč dnes? |
Desítky tisíc homosexuálů zamířily v sobotu do ulic v řadě evropských měst, aby demonstrovaly za rovná práva a proti diskriminaci menšin. V rámci takzvaných duhových průvodů jich bylo nejvíce přítomno v Berlíně a v Paříži. Zatímco v mnoha městech jde již o mnohaletou tradici, vůbec poprvé se podobná akce uskutečnila v Brně nebo v bulharské Sofii. Za vytrvalého deště a za zvuků techna procházeli gayové a lesbičky, vybavení balonky v duhových barvách, hlavními dopravními tepnami Berlína. Na šestikilometrové trase je neodmyslitelně doprovázely nejrůznější alegorické vozy. Organizátoři, kteří se drželi klasického tématu boje proti homofobii, očekávali až půl milionu účastníků. Pochod se obešel bez incidentů. |
Pravicoví extremisté po pochodu také změnili taktiku, rozdělili se do menších skupinek a slovně i fyzicky napadali kolemjdoucí. Policie je krotila jenom s obtížemi.
Policie zadržela několik lidí
Konflikty mezi účastníky a odpůrci akce začaly už před 14. hodinou. Na místě zasahovala policie, která střetu nedokázala zabránit. Několik desítek extremistů podle svědectví fotoreportérky on-line deníku TÝDEN.CZ obešlo policejní zábrany a vtrhlo mezi homosexuály. Policie zadržela několik útočníků, údaje o počtu se různí.
Na 15. hodinu připravila setkání odpůrců průvodu na náměstí Svobody strana Právo a spravedlnost.
Právě z obav z možných dalších útoků organizátoři původně po 14. hodině pochod zrušili s tím, že zůstanou jen na náměstí Svobody. Tam k nim promluvila mimo jiné ministryně pro menšiny Džamila Stehlíková a známý bojovník za práva homosexuálů Jiří Hromada.
Příští rok Brno nebo Tábor
Přímo do průvodu se zapojilo kolem 500 lidí, pořadatelé původně očekávali účast 300 lidí. S účastí jsou pořadatelé spokojeni, útoky odpůrců vnímají jako názor malé skupiny lidí. "Jinak to nelze brát, když z posledního průzkumu vyplývá, že registrované partnerství podporuje 75 procent Čechů," uvedl známý bojovník za práva homosexuálů a nynější poradce ministryně Džamily Stehlíkové Jiří Hromada.
Policie blokovala všechny ulice vedoucí na náměstí Svobody, někteří odpůrci se na něj přesto dostali. Drželi mimo jiné transparent s nápisem "Ne adopcím dětí homosexuálními páry". Na náměstí přišel i známý brněnský kněz, odpůrce homosexuálů a potratů Libor Halík. V ruce držel velký dřevěný kříž a hlasitě brojil proti účastníkům akce.
Homosexuálové pořádali zatím v Česku jen "svíčkové" pochody za oběti nemoci AIDS a menší pochody v Karlových Varech. Nově by se průvod mohl stát tradicí, na příští rok se plánuje podobná akce v Táboře. Organizátoři však také slíbili lidem na náměstí, že se příští Gay Pride odehraje znovu na stejném místě. "Příští rok na shledanou v Brně," rozloučil se s davem předseda Gay iniciativy Jiří Hromada.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.