<span>Pochod neonacistů</span> chystal člen ODS

Domácí
23. 1. 2008 07:41
Pochod se v sobotu v Plzni nekonal. Kordon policistů tak neměl práci.
Pochod se v sobotu v Plzni nekonal. Kordon policistů tak neměl práci.

Pochod se v sobotu v Plzni nekonal. Kordon policistů tak neměl práci.Václav Bureš, který organizoval sobotní nepovolený pochod neonacistů v Plzni, byl v době jeho přípravy členem ODS. "Po zjištění, že organizuje takové akce, mu bylo členství zrušeno," řekl člen Výkonné rady ODS Petr Štrunc.

O případu informuje středeční Mladá fronta Dnes. Informace o kontaktech některých představitelů ODS s extremisty se objevily už v minulosti.

Bureš byl členem sdružení ODS v Plzni-Lochotíně v době, kdy účastníky akce svolával a doporučoval jim, aby se ozbrojili. Neonacisté chtěli původně projít centrem Plzně. Ohlášenou akci, proti níž se zvedla vlna odporu, však ve čtvrtek zakázal plzeňský primátor Pavel Rödl. Pravicoví extremisté proto změnili plány a sešli se na pražském Palackého náměstí. Zhruba hodinová demonstrace 200 lidí tam byla poklidná.

Podle Štrunce v ODS nevěděli, že se Bureš zabývá pořádáním podobných akcí. Už loni v dubnu přitom Bureš podobnou akci svolal - zhruba pět desítek extremistů tehdy na jeho popud protestovalo na náměstí Míru v Plzni proti podle nich nespravedlivému věznění Vlastimila Pechance, který byl odsouzen k sedmnáctiletému trestu za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona.

Do Plzně přijelo asi dvacet radikálů. Policie je kontrolovala.Podle Štrunce už plzeňská ODS kontrolovala, zda mezi jejími členy nejsou extremisté, ale na žádného nepřišla.

Bureš řekl, že do ODS vstoupil loni na jaře. Za motiv označil to, že mu strana byla sympatická. Tvrdí ale také, že zrušení svého členství sám zástupcům ODS navrhl.

Zprávy o kontaktech představitelů ODS s lidmi, kteří bývají označováni za extremisty, se objevily už v minulosti. Například před 14 dny byla zveřejněna informace o tom, že několik politiků ODS podepsalo výzvu, mezi jejímiž signatáři figurují i představitelé krajní pravice. Poslanci, kteří se ztotožnili s výzvou volající po obraně hodnot, jako je národ, tradiční rodina a rozdělení rolí mezi mužem a ženou, ale spojení s extrémní pravicí odmítli. Petici prý podepsali proto, že jim byl její obsah sympatický. O tom, kdo výzvu připravil a spolu s nimi podepsal, prý nevěděli.

Mezi signatáři výzvy se objevila jména poslanců ODS Petra Plevy, Evy Dundáčkové, Aleny Páralové, Juraje Ranince, Josefa Ježka, Zdeňka Proseka a senátora Karla Tejnory. Na petiční listině, která byla zveřejněna na webových stránkách Národní tiskové agentury www.natia.cz, byli spolu s politiky ODS podepsaní i zástupci hnutí Právo a spravedlnost a sdružení Vlastenecká fronta, které Bezpečnostní informační služba zařadila ve výroční zprávě za rok 2006 mezi krajně nacionalisticky až xenofobně zaměřené organizace.

Foto: Robert Sedmík

Autor: ČTK

Další čtení

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ