Pod devětadvacetiletým mužem se v pondělí večer v Plzni probořil led, když bruslil v centru města na řece Mži. Tonoucího muže nedaleko Roosveltova mostu zachránili dva mladíci ve věku 18 a 19 let. Hasiči a policisté přijeli na místo ve chvíli, kdy bruslaře vytáhli z vody na břeh. V úterý to řekly mluvčí policie Veronika Hokrová a hasičů Pavla Jakoubková. Nebyl to ale první takový případ, kdy se pod někým v poslední době probořil led.
Před dvěma týdny vyjeli hasiči zachránit člověka, který se propadl ledem na řece v Plzni - Hradišti. Dívka se tehdy dostala z řeky na břeh sama. Hasiči také zachraňovali dva psy, pod kterými se propadl led.
Zamrzlé hladiny plzeňských rybníků a pěti řek lákají v těchto dnech tisíce Plzeňanů, kteří na nich bruslí, prochází se nebo na vrstvě sněhu i jezdí na běžkách. Sílu ledu přitom v Plzni nikdo neměří. "Protože není provozované žádné oficiální kluziště, síla ledu se neměří. Obecně varujeme lidi, aby raději na led nevstupovali. Vstup na led je na jejich vlastní nebezpečí a na vlastní uvážení," řekl Richard Havelka, který má v městské organizaci Správa veřejného statku na starosti městské lesy a rybníky.
Síla ledu na rybnících je podle něj kolem 20 centimetrů. "Nikdo ale nemůže zaručit, že je to všude stejné. I na rybnících je proudění a led tam může být slabší," varoval.
Sílu ledu neměří ani městská policie. Její mluvčí Jana Pužmanová řekla, že strážníci pouze umístili kolem velkých plzeňských rybníků varování před nebezpečím prolomení ledu.
Například na Boleveckém rybníku jsou v těchto dnech na ledě až stovky lidí. Díky dlouhotrvajícím mrazům po letech zamrzly také řeky. "Jezdím se večer projet na bruslích se svým psem, je to krása," řekla žena z Plzně.