Pod ODS se houpe židle, nejistota čeká i Věci veřejné

Domácí
17. 10. 2010 09:15
Věci veřejné tentokrát úplně propadly.
Věci veřejné tentokrát úplně propadly.

Voliči letos podruhé dokázali, že mají moc zamíchat stranickými kartami. Občanští demokraté ztratili vedení ve velkých městech a politická mapa Česka se opět zbarvila do oranžova. Úspěch zaznamenala menší hnutí nezávislých kandidátů a lidovci, kteří o sobě po prohraných květnových volbách opět dávají vědět. Oči pro pláč naopak zbyly Věcem veřejným, které přišly o svou tradiční baštu na Praze 1.

Výsledky komunálních voleb napovídají, že stejně jako ve volbách do Poslanecké sněmovny i tentokrát se voliči rozhodovali podle chování zastupitelů za poslední čtyři roky. Korupční skandály a lobbistické tlaky, které se projevovaly na rozhodování radnic, donutily voliče k razantní změně postojů i v krajských městech. Nejvýraznější pokles voličské přízně zaznamenala ODS, která ztratila vliv v krajských městech.

Občanští demokraté čekali v komunálních volbách ránu a - přišla. "Komunální a senátní volby mohou pro nás znamenat problém," připustila v předvolebním rozhovoru pro časopis TÝDEN první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. ODS skutečně ztratila své tradiční radnice v Chomutově, Jihlavě či Pardubicích, kde na příští roky usednou sociální demokraté. Podle politologa Jiřího Pehe je ústup ODS zapříčiněn chováním místních zastupitelů. "Problém komunálních politiků je v tom, že neumí zacházet s absolutní většinou, kterou ve svých městech vládnou," řekl Pehe.

Věci veřejné tentokrát úplně propadly.Neúspěch občanských demokratů se může odrazit i na jejich postavení v koalici. Klíčové je volební vítězství TOP 09 v hlavním městě, kde ODS poprvé od svého vzniku nevyhrála. "TOP 09 si polepšila na úkor ODS, takže můžeme očekávat, že v koalici bude pnutí," potvrdil Pehe, podle kterého se strana již na politické scéně etablovala a ztratila punc "politické náhody".

Další překvapení přichystali voliči KDU-ČSL, která letos propadla ve volbách do sněmovny a zmizela z vysoké politiky. Oči pro pláč zbyly naopak straně Věci veřejné, kterým se nesplnil sen o dobytí nových radnic. Dokonce koaliční nováčkové přišli o svou tradiční baštu na Praze 1, kde drtivě zvítězila TOP 09 s 31 procenty hlasů.

Neúspěch Věcí veřejných se úzce pojí s jejich volebním programem. Při svém vzniku se profilovali jako protestní strana, která bojuje proti korupci a politickým dinosaurům, se kterými se vstupem do vládní koalice spojili. Pro své voliče se tak stali nesrozumitelnými.

"Věci veřejné naprosto pohořely. Mohou z důvodu neúspěchu vycouvat z vlády nebo činit nepředvídatelné kroky. Pro koalici nyní představují největší nebezpečí," obává se Pehe.

Jak dopadly komunální volby

V letošních komunálních volbách podle očekávání nejlépe uspěla místní sdružení nezávislých kandidátů, získala přes polovinu z celkových 62 157 rozdělovaných zastupitelských mandátů.

 

Z velkých politických stran na počet mandátů vyhrála ODS, pro kterou je však zisk 18,79 procenta hlasů a 5110 zastupitelských křesel fakticky prohrou.

 

Více hlasů, celkem 19,68 procenta, ale méně mandátů (4578), získala ČSSD, která dokázala ODS sebrat vítězství v mnoha velkých městech. Volby obnovily prestiž KDU-ČSL, která získala 3738 mandátů.


Voleb se zúčastnilo 48,5 procenta voličů a účast tak je rekordně vysoká.


Pokud by byly sledovány jen procentuální výsledky známých stran, byla by nejúspěšnější stranou voleb sociální demokracie, ODS by skončila na druhém místě. Její výsledky se výrazně snížily především ve velkých městech. V Praze podlehla své partnerce na vládní úrovni TOP 09. V roce 2006 ODS na radnicích reprezentovalo 7033 lidí, nyní je to o téměř dva tisíce méně. Sociálním demokratům zhruba 250 zastupitelů přibylo.


V tomto ohledu uspěly i Věci veřejné, které posílily skoro o 300 zastupitelů, a zejména loni založená TOP 09 - při své premiéře v komunálních volbách obsadila místa 1500 zastupitelů. Tisícovku zastupitelů získali navíc nezávislí kandidáti a jejich sdružení, komunisté přibližně stejný počet mandátů ztratili.


Ze 24 statutárních měst vyhrála ODS v roce 2006 v 21, nyní jen ve čtyřech. ČSSD má nyní nejsilnější pozici na 13 magistrátech, TOP 09 bude kromě Prahy mít hlavní slovo i ve Zlíně. Ve čtyřech městech vyhrály jiné strany či hnutí.

Další zpravodajství o volbách čtěte v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 18. října.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ