Podezřelé webové stránky? Klikněte na červené tlačítko
09.02.2010 12:23 Původní zpráva
Evropská komise vytáhla do boje proti kriminalitě na internetu a přišla s projektem Červené tlačítko. To je název softwarové aplikace, která má zjednodušit hlášení podezřelého internetového obsahu. Od 9. února, který je v 60 zemích světa Dnem bezpečnějšího internetu, je software dostupný i české veřejnosti.
Program Červené tlačítko si mohou zájemci ode dneška volně a anonymně stahovat z internetu. S pomocí aplikace pak uživatel může hlásit horké lince ilegální internetový obsah, na který narazí při brouzdání internetem. "Kliknutí na červené tlačítko se rovná zatažení za záchranou brzdu," přiblížil princip softwarové instalace ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
Kyberšikana stoupá
Evropská komise iniciativou, která zahrnuje i vytvoření sítě Národních center pro bezpečnější internet, reaguje na vzrůstající počet případů, kdy se děti a mladiství setkávají na internetu s tzv. kyberšikanou. Pojem zahrnuje například vydírání zveřejněním kompromitujících fotek nebo vyhrožování na internetu pod skrytou identitou.
Podle kanadské studie se v loňském roce stalo předmětem kyberšikany 17,6 procenta dětí. Jak ale upozorňuje Eva Vaníčková, ředitelka Výboru pro práva dítěte, s nějakou formou násilí na internetu mají zkušenost až dvě třetiny dětí. "Nějakou formou internetového násilí se myslí i nedovolené sdílení fotografií či různé verbální útoky na sociálních sítích," vysvětluje.
ČTĚTE TAKÉ: Internetové reklamy bude hlídat etická komise
Internetová (ne)bezpečnost - čeho se bát v roce 2009
Podle Vaníčkové se české děti chovají na internetu oproti svým vrstevníkům z jiných evropských zemí rizikověji. "Z průzkumů vyplynulo, že třicet procent patnácti a šestnáctiletých je ochotných se sejít s neznámým člověkem, se kterým se seznámili přes internet. V Evropě to je jen deset procent," porovnává statistiky Vaníčková.
Děti chytřejší než rodičePodle Jana Mühlfeita ze společnosti Microsoft si téměř 60 procent rodičů myslí, že jejich děti během pohybu na internetu činí nezbytná bezpečnostní opatření. 66 procent dětí zase uvádí, že rodiče jejich činnost na internetu nekontrolují.
"Poprvé v historii lidstva ovládá dětská generace moderní technologie lépe než generace dospělých. To bude mít na společnost velký dopad," myslí si Mühlfeit.
Ambicí českého Národního centra pro bezpečnější internet je prosadit aplikaci Červené tlačítko i na místa s veřejně přístupným internetem, jako jsou například školy, knihovny či internetové kavárny.
Ilustrační foto: Profimedia.cz, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.