Výběrové řízení ušité přímo na míru lidem, které chce přijmout. Tak vypadá nábor "kvalifikovaných" vyšetřovatelů u severočeské policie. Požadavky ve výběrovém řízení zněly: chceme zemědělce, učitelku...
Zatímco většina mužů a žen zákona si musí svůj kariérní postup "vyšlapat od chodníku", v Ústí nad Labem se vyvolení dostanou na vysoké místo rovnou z civilu. Stačí, když ředitel krajské policie či jeho náměstci vypíší výběrové řízení šité na míru předem vybranému uchazeči. A právě to se děje.
Když se loni hledali vhodní kandidáti na místa komisařů a inspektorů, zněly některé požadavky výběrového řízení naprosto absurdně. Časopis TÝDEN má jejich kopie k dispozici. Například u konkursu na obsazení místa vrchního inspektora odboru operativní dokumentace, takzvané "sledky", stálo: "Požadovaný obor vzdělání - zemědělství a lesnictví". Jedná se přitom o specializované místo, neboť jde o utajené sledování podezřelých osob.
ČTĚTE TAKÉ: Pomáhat a chránit. Firmy chtěly policii vyfouknout slogan
Do křesla vrchního komisaře mohl pro změnu zasednout pouze člověk, který vystudoval obor "pedagogika, učitelství a sociální péče". A jak se do přísně utajené "sledky" dostal středoškolsky vzdělaný lesník? Prý kvůli tomu, že severočeská policie potřebuje neokoukané tváře.
Nad podivnými tendry se pozastavuje i policejní prezidium. Podle jeho mluvčího Jana Melši by výběrové řízení takto nastavené požadavky mít nemělo. A pokud ano, měly by figurovat jen jako doplňkový požadavek, nikoli jako podmínka. "Do zákonných požadavků patří jen údaj o stupni vzdělání, nikoli o oblasti vzdělání. Pokud má policie potřebu získat do svých řad zaměstnance s určitým druhem vzdělání, může to uvést do kolonky zvláštních požadavků," říká opatrně mluvčí prezidia Jan Melša.
Foto: Profimedia