Podmínka za hákový kříž na autě platí, potvrdil Ústavní soud

Domácí
7. 12. 2016 09:25
Ústavní soud potvrdil trest za použití říšské orlice s hákovým křížem (ilustrační foto).
Ústavní soud potvrdil trest za použití říšské orlice s hákovým křížem (ilustrační foto).

Ústavní soud odmítl stížnost řidiče, který si přes zadní sklo auta nalepil říšskou orlici s hákovým křížem, tedy symbol nacistického Německa. Dostal podmínku. V ústavní stížnosti zdůraznil, že hákový kříž částečně překrývala samolepka BMW a že jeho cílem rozhodně nebylo propagovat nacismus. Chtěl prý vyjádřit svou náklonnost k automobilům slavné bavorské značky.

"Pokud stěžovatel skutečně chtěl pouze degradovat nacistický symbol, a naopak vyzdvihnout značku automobilky BMW, nelze než konstatovat, že zvolil (přinejmenším) velmi nevhodný a nepřiměřený způsob, který skutečně založil trestní odpovědnost za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka," stojí v usnesení dostupném v justiční databázi.

Muž neuspěl ani s poukazem na to, že hákový kříž se v přeškrtnuté podobě objevuje také v antifašistickém hnutí, aniž by někdo v samotném zobrazení svastiky spatřoval cokoliv extremistického. ÚS připustil, že pouhé užití symbolu samo o sobě nenaplňuje subjektivní stránku skutkové podstaty trestného činu. Rozhodující je vždy úmysl, s jakým člověk symboly užívá.

"Vůle přihlásit se k nacistickým myšlenkám tak není dána například v případě natáčení historického filmu zobrazujícího toto období a ani v situaci, kdy osoba zjevně danými symboly vyjadřuje nesouhlas s touto ideologií. Nic takového však v případě stěžovatele nebylo možno dovodit," napsali ústavní soudci.

Okresní soud v Kladně muže v listopadu 2015 potrestal půlročním vězením s odkladem na 12 měsíců. Krajský soud v Praze letos v únoru rozhodnutí potvrdil, stejně jako později Nejvyšší soud, podle kterého je všeobecně známé, co říšská orlice s hákovým křížem představuje, respektive že je spjatá s nacismem - a věděl to i majitel auta.

"V daném případě obviněný znal význam použitých symbolů, a pokud je veřejně prezentoval na svém vozidle, pak se jednalo o projev sympatií k nim," rozhodl Nejvyšší soud.

Autor: ČTK Foto: ČTK , CHROMORANGE / BILDERBOX

Další čtení

O čem mluvili prezidenti? O Ukrajině, válce, míru, munici i obnově země

Domácí
Aktualizováno: 5. 5. 2025 02:39

Záchranáři při maratonu v Praze ošetřili 63 lidí, policie žádné potíže neřešila

Domácí
4. 5. 2025

Zelenskyj přijel na Hrad. Nemusel děkovat, ale vyjádřil Česku vděčnost

Domácí
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ