Podnikatel Vinkler neuspěl s ústavní stížností proti prodloužení vazby

Domácí
19. 12. 2017 09:38
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podnikatel Milan Vinkler neuspěl s ústavní stížností proti prodloužení vazby. O dalším trvání vazby letos v dubnu a červnu rozhodovaly Okresní a Krajský soud v Ostravě. Justice podle ústavních soudců řádně zvážila všechny okolnosti a vazbu náležitě zdůvodnila.

"Stěžovatelovo tvrzení o použití vazby jako nátlakového opatření zůstává pak zcela v rovině spekulací," stojí v usnesení, které je dostupné v soudní databázi.

Vinkler se do vazby dostal loni v prosinci. Spolu se skupinou více než 20 lidí jej policisté podezřívali z krácení daní a účasti na zločinecké skupině. Trestná činnost podle vyšetřovatelů spočívala v komplikovaných transakcích s reklamními právy přes řetězec firem.

Soudy rozhodly o vazbě především kvůli obavám z Vinklerova útěku, přičemž usnesení ÚS zmiňuje některé významné okolnosti. Vinkler pobýval několik let ve Francii, má tři záznamy v rejstříku trestů, byl ve zkušební lhůtě.

Z některých svědeckých výpovědí vyplývá, že vystupoval pod jinou identitou. Při domovní prohlídce se před policisty skryl v utajené místnosti a měl u sebe doklady cizích státních příslušníků.

Ústavní soudci se uvalením vazby zabývali i letos v létě. Tehdy konstatovali, že Krajský soud v Ostravě porušil Vinklerova práva, když neveřejně rozhodl o jeho stížnosti proti vazbě a osobně jej nevyslechl. Tehdejší rozhodnutí ÚS však Vinklerovi na svobodu nepomohlo. Podle aktuálního usnesení je stále v ostravské vazební věznici.

Vinkler stál v roce 1991 u zrodu Správy prvního privatizačního fondu, z níž se později vyvinula skupina PPF ovládaná Petrem Kellnerem. Vinkler se však brzy vydal vlastní cestou. Měl problémy se zákonem. Nejprve byl souzen za podvodné obchody s lihem a v roce 2014 jej teplický soud potrestal čtyřmi roky vězení za nedovolené ozbrojování a padělání dokladů. Po odpykání poloviny trestu se dostal podmínečně na svobodu.

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ