Podpora Zemanovi. Protest u Hradu proti "militantnímu islamismu"

Domácí
23. 6. 2014 18:32
Asi desítka lidí v pondělí u sochy prvního československého prezidenta T.G. Masaryka na Hradčanském náměstí protestovala proti "militantnímu islamismu".
Asi desítka lidí v pondělí u sochy prvního československého prezidenta T.G. Masaryka na Hradčanském náměstí protestovala proti "militantnímu islamismu".

Asi desítka lidí u sochy prvního československého prezidenta T.G. Masaryka na Hradčanském náměstí protestovala proti "militantnímu islamismu". Účastníci akce poté předali Kanceláři prezidenta republiky protestní prohlášení. Protestu přihlíželo asi pět desítek lidí včetně turistů a novinářů.

"Chceme tímto otevřeným dopisem podpořit ty, kteří se staví proti ideologii militantního islamismu. Chceme vyjádřit podporu i Vašemu postoji, který v této oblasti dlouhodobě a konzistentně zastáváte s vehemencí Vám vlastní," stojí v prohlášení nazvaném Sedm vět, které je adresováno hlavě státu Miloši Zemanovi.

V další části textu, který vydala česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém s Centrem SION Hradec Králové, Českou společností přátel Izraele a Operací Ester, podepsaní odmítají kompromisy s "militantní ideologií, která pošlapává na mnoha místech současného světa základní lidská práva". Odmítají také bagatelizování "tohoto nebezpečí".

Protest se uskutečnil v reakci na diskuze nad kontroverzními výroky prezidenta Zemana na adresu islámu. "Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají," uvedl prezident na konci května při příležitosti oslav dne izraelské nezávislosti.

Výroky odsoudila například Organizace islámské spolupráce, která žádala prezidentovu omluvu. Zeman ji ale odmítl. Arabské diplomaty pak ujistil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), že Česko nesouhlasí s tím, aby bylo jakékoli náboženství automaticky spojováno s násilím. Uvedl, že ČR bude vždy podporovat náboženskou toleranci a spolupráci s arabským světem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ