Podporu Katalánsku vyslovila řada osobností, včetně českých

Domácí
24. 7. 2017 20:36
K iniciativě podporující referendum o nezávislosti Katalánska se připojil také umělec Petr Sís.
K iniciativě podporující referendum o nezávislosti Katalánska se připojil také umělec Petr Sís.

Vdova po Johnu Lennonovi a aktivistka Yoko Ono, hudebník Peter Gabriel či fotbalista Eric Cantona se nově připojili k manifestu, který vyzývá španělskou vládu, aby umožnila referendum o nezávislosti Katalánska. Informoval o tom v pondělí španělský deník ABC. Madrid se snaží zabránit vedení tohoto autonomního regionu, aby hlasování o nezávislosti uspořádalo.

"Jak v minulosti ukázaly případy Quebecu a Skotska, je nejlepším způsobem řešení vnitřních problémů země použití demokratických nástrojů," uvádí se mimo jiné v textu výzvy DEIXIN VOTAR ELS CATALANS (Nechte Katalánce volit).

Od roku 2014, kdy tato iniciativa vznikla, se k ní připojilo na pět desítek zahraničních osobností, včetně českého výtvarníka Bořka Šípka a grafika a autora dětských knih Petra Síse, italského dramatika Daria Foa, skotského spisovatele Irvina Welshe či nositelů Nobelovy ceny za mír Desmonda Tutua a Adolfa Péreze Esquivela.

Katalánská vláda plánuje referendum o nezávislosti 1. října. Hodlá tak dostát rezoluci katalánského parlamentu z listopadu 2015, která plebiscit požaduje. Španělský ústavní soud ale tuto rezoluci anuloval s tím, že odporuje ústavě. Vláda v Madridu dlouhodobě snahy o referendum o nezávislosti odmítá mimo jiné s tím, že podle ústavy žádný region nemá právo zorganizovat referendum o něčem, co by ovlivnilo všechny Španěly.

V posledních týdnech sílí spory ohledně referenda nejen mezi veřejností, ale i v katalánské vládě. Předminulý týden katalánský premiér Carles Puigdemont oznámil výměnu tří ministrů své vlády právě kvůli nejednotě v této záležitosti.

Letos v únoru španělský ústavní soud pohrozil katalánským představitelům, že uspořádáním referenda se vystaví trestnímu stíhání. Už kvůli nezávaznému hlasování o nezávislosti z roku 2014 potrestala španělská justice, ale i katalánský nejvyšší soud několik členů tehdejší katalánské vlády dočasným zákazem politické činnosti.

Předchozí hlasování uspořádala katalánská vláda v listopadu 2014, oficiálně šlo ale o nezávazné hlasování, protože referendum předtím zakázal ústavní soud. Pro nezávislost na Španělsku se tehdy vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících, účast ale činila jen asi 40 procent.

Katalánci jsou ohledně odtržení svého hospodářsky silného regionu od Španělska dlouhodobě rozděleni zhruba půl na půl; v posledních týdnech převažují spíše odpůrci takového kroku. V průzkumu zveřejněném minulý týden nezávislost podpořilo 41 procent Katalánců a proti se vyslovilo 49,4 procenta dotázaných.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šanda Karel

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ