Čeští europoslanci ve středečním projevu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera přivítali zejména jeho slova o stejné kvalitě potravin ve všech zemích EU, které Juncker stanovil jako jedno z klíčových témat pro další období. Kritizovali ale například návrh na jednotné evropské kandidátky. Poslanci za ODS v reakci uvedli, že Juncker ani letos ničím nepřekvapil a podle nich jen potvrdil, že EU se za jeho předsednictví nikam neposune.
"Pro Českou republiku z toho plyne jednoznačné poučení. Nenechat se uplatit slibem vyššího obsahu kakaa v čokoládě a nekývnout na členství v dluhové unii, ve kterou se mění eurozóna," uvedl po projevu europoslanec Jan Zahradil (ODS). Reagoval tak na Junckerův výrok, v němž snahu o stejnou kvalitu potravin demonstroval na příkladu obsahu kakaa čokoládě. "Slováci si nezaslouží méně ryb v rybích prstech. Češi si nezaslouží méně kakaa v čokoládě," řekl v projevu Juncker.
Podle Zahradila si státy EU nesmí nechat předepisovat, "komu udělí právo pobytu" a nesmí dovolit Evropské komisi, aby za ně rozhodovala, se kterými investory smí spolupracovat." I další europoslanec z ODS Evžen Tošenovský Junckerův projev kritizoval. "Orgán dohledu nad pracovním trhem, to nevymyslela ani RVHP (hospodářské seskupení socialistických zemí v době studené války)," reagoval Evžen Tošenovský na Junckerův plán vytvořit dozorčí orgán, který by dohlížel mimo jiné na stejné odměňování za stejnou práci ve všech členských státech.
Tošenovský kritizoval také Junckerův nápad na vytvoření celoevropských volebních kandidátek pro volby do Evropského parlamentu. "Myšlenka, že občané budou volit jakési evropské politické strany a tím vznikne jakási nadnárodní demokracie, je zcela scestná a nebezpečná. Vznikne naopak moc, která bude zcela odtržená od voličů," uvedl Tošenovský.
Jednotné evropské kandidátky kritizoval i Jiří Pospíšil a Michaela Šojdrová. Podle nich lidé chtějí volit své domácí politiky, které znají. "Jednotné volební listiny by vedly ke snížení volební účasti v evropských volbách, zejména v menších státech, jako je Česká republika," řekl Pospíšil.
Pospíšil i Šojdrová ale jinak Junckerův projev zhodnotili celkově pozitivně. "Mně osobně se líbila ta hodnotová část, to znamená důraz na to, že Evropa není jen volný trh, ale je to prostor svobody a demokracie," řekl Pospíšil. Stejně jako Juncker uvedl, že na to se občas zapomíná. "Vnímáme jenom ekonomické aspekty EU, řešíme, jak velké dotace dostáváme, ale zapomínáme na to, že EU je hlavně prostor demokracie a svobody," řekl Pospíšil. Také europoslankyně Šojdrová vyzdvihla, že předseda EK připomněl, že Evropa není jen jednotný trh, ale i region, kde platí principy právního státu a svobody slova. "Jsem velmi ráda, že zaznamenal snahu ČR o to, aby naši spotřebitelé měli stejnou kvalitu potravin jako spotřebitelé jinde v Evropě," uvedla také Šojdrová.
Europoslankyně Šojdrová ale stejně jako místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička Junckerovi vytkli, že mezi zeměmi, které budou příští rok slavit sté výročí svého vzniku, hovořil v projevu o pobaltských zemích, ale nezmínil Českou republiku. "Neurazil jsem se, ale mrzí mě, že jste nezmínil ČR mezi státy, které budou příští rok slavit 100 let," řekl před europoslanci v reakci na Junckerův projev Telička.
"Projev Jean-Claudea Junckera patřil k jeho lepším," uvedla v komentáři europoslankyně Dita Charanzová. Dodala, že by měl být větší důraz kladen na bezpečnost. Také ocenila, že se Juncker věnoval obchodním otázkám, což kvitoval i Pospíšil: "Záměr uzavřít další smlouvy o voleném obchodu, například s Austrálií a Novým Zélandem posílí evropskou ekonomiku."
Europoslanec Pospíšil nicméně kritizoval Junckerův záměr, aby se v Evropské radě více rozhodovalo kvalifikovanou většinou. "Jsem pro to, aby většina klíčových rozhodnutí v EU byla přijímána jednohlasně... ne, aby někdo přehlasovával někoho jiného, to se udělalo u kvót, kde jsme byli přehlasováni, a vidíme ty negativní důsledky, jaké to přináší dodneška," uvedl také Pospíšil.