Povodně v letech 1997 a 2002 jsou jedněmi z největších přírodních katastrof v novodobých českých dějinách. A hned za tyto zmíněné tragické roky se objemem škod způsobených živelnými pohromami zařadil rok letošní. Ačkoli máme za sebou teprve tři čtvrtiny roku 2010, účet za letošní kalamity - od sněhové bouře Daisy v lednu po zářijové povodně - již dosahuje zhruba šesti miliard korun. Alespoň podle pojišťoven.
Velká voda sice letos neřádila zdaleka tolik jako v letech 1997 či 2002, kdy škody dosáhly výše několika desítek miliard korun, ale přišla v několika vlnách. "Povodně se letos přihlásily celkem čtyřikrát. V květnu a v červnu způsobily osmnáct a půl tisíce škod v celkové výši 1,7 miliardy korun, a to postupně na celém území Moravy. V srpnu a v září škodily povodně opakovaně zejména v severních Čechách. V těchto termínech pojišťovny zaevidovaly více než dvanáct tisíc škod v celkové hodnotě 1,6 miliardy," vypočítávala mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.
V některých případech tak přišla vniveč práce provedená po předchozích vlnách povodní. "Podle mých informací voda na některých místech zničila ty opravy, které jsme tam provedli po srpnové povodni," potvrdil náměstek hejtmana Libereckého kraje Martin Sepp. "Na místech, kde živly zaútočily hned dvakrát, přistupovaly pojišťovny k dalšímu hlášení jako k nové pojistné události. A pokud mezitím došlo k obnově majetku, poskytly nebo dodatečně poskytnou svým klientům plné pojistné krytí," uklidňovala poškozené mluvčí asociace pojišťoven.
Velmi ničivé bylo kupodivu i srpnové krupobití, které nejvíce postihlo střední Čechy. "Škody po lokálním pražském krupobití, které trvalo jen pár minut, činí 1,8 miliardy korun," sdělila Kotyrová. Svým objemem tak předčily jednotlivé několikadenní vlny letošních povodní na Moravě a v severních Čechách.
Většina lidí postižených letošními kalamitami už získala peněžitou náhradu za pojištěný majetek. "Snažíme se o maximální urychlení procesu likvidace a výplaty pojistného plnění. Květnové povodně jsou vyřízeny na devadesát čtyři procent, červnové na sedmdesát sedm a srpnové na třiašedesát," naznačila mluvčí asociace pojišťoven. Nejrychleji se k penězům dostanou běžní pojištěnci, firmy si počkají déle. "Vyřízení podnikatelských pojistek vyžaduje více času a šetření," vysvětlovala.
Letošní kalamity odhalily rovněž řadu nedostatků v pojistných smlouvách. Časté bylo hlavně takzvané podpojištění, tedy situace, kdy je například dům pojištěn na dva miliony, ale jeho skutečná hodnota je dvakrát vyšší. Stává se totiž, že lidé sice uzavřou pojistnou smlouvu na částku odpovídající hodnotě nemovitosti v dané době, ale pojistku pak v dalších letech neupravují, ačkoli hodnota domu, bytu či pozemku roste. Česká asociace pojišťoven proto doporučuje, aby si lidé pojistné smlouvy raději znovu prošli a případně je aktualizovali.