Pokuta za tisíce uhynulých raků překročila dva miliony korun

Domácí
30. 3. 2016 06:00
Rak říční (ilustrační foto).
Rak říční (ilustrační foto).

Za úhyn minimálně 8457 chráněných raků říčních dostala společnost ZS Vilémov od České inspekce životního prostředí dvě pokuty v souhrnné výši přesahující dva miliony korun.

Napřed 500 tisíc korun, teď ještě 1,7 milionu. Únik pesticidu Nurelle z vnitropodnikové kanalizace zemědělského areálu na jaře 2014 přišel společnost TS Vilémov pořádně draho. Látka, která je vysoce toxická pro vodní korýše a obratlovce, se dostala nejprve do přítoku Doubravy a následně i do této řeky.

Následně byl prokázán úhyn zhruba 8,5 tisíce raků, kteří jsou v Červeném seznamu ČR v kategorii ohrožených živočichů. Firma poté dostala od České inspekce životního prostředí dvě pokuty za celkem 2,2 milionu korun.

"Mrtvé raky jsme našli v úseku řeky dlouhém 6,5 kilometru," řekl Jan Panský, ředitel oblastního inspektorátu v Havlíčkově Brodě. "Působením této velmi toxické látky došlo nejen k úhynu raků, ale i naprostému zničení všech živých organismů v daném úseku řeky, a to včetně dalších chráněných druhů živočichů. Tato událost snížila ekologickou funkci významného krajinného prvku, kterým řeka Doubravka je."

Rozbory vzorků vody prokázaly, že povolené hodnoty pesticidu byly překročeny až 190krát. Našla se i ve vnitřních orgánech a svalovině uhynulých raků. "Firma neučinila dostatečná opatření, aby pesticid nevnikl do povrchových vod a neohrozil jejich prostředí," sdělil už dříve ředitel Panský.

Firma se proti pokutě sice odvolala, ale ministerstvo životního prostředí ji v plné výši potvrdila. Obě pokuty posléze společnost podle České inspekce životního prostředí zaplatila.

Indikátor čistoty vod

Rak říční je pokládán za indikátor čistoty vod, je velmi citlivý na její znečištění. "V současné době je existence raka říčního ohrožena několika negativními vlivy. Jde o znečišťování toků odpadními vodami z průmyslu, odpadem a chemikáliemi používanými v zemědělství, lesním hospodářství, ale také komunálními odpadními splašky," uvádí státní Agentura ochrany přírody a krajiny na svém specializovaném webu biomonitoring.cz.

Další hrozbou je například nevhodné hospodaření ve vodních nádržích a zvyšování produkce ryb. Rakům ubližují i nevhodné regulace toků. "S regulacemi je spojeno často i čištění a prohlubování koryta, při kterém dochází v dotčených úsecích k likvidaci většiny organismů," konstatuje se na stránce biomonitoring.cz.

Pro raka říčního představuje přímou hrozbu rovněž vysazení nadměrného počtu dravých ryb nebo výskyt přemnoženého nepůvodního druhu norka amerického. Velmi nebezpečný je také onemocnění račím morem, jehož původcem je jeden druh plísně.

Autor: Pavel BarochFoto: Facebook

Další čtení

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ