Pokuty za <span>sabotování poplatků</span> nepadly. Zatím

Domácí
2. 2. 2009 16:53
VZP zatím neudělila pokuty za nevybírání poplatků.
VZP zatím neudělila pokuty za nevybírání poplatků.
VZP zatím neudělila pokuty za nevybírání poplatků.Zdravotní pojišťovny zatím neudělily lékařům a nemocnicím pokuty za nevybírání či neoprávněné vybírání poplatků od pacientů. Dnes to řekli mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny a zástupci zaměstnaneckých pojišťoven. Podle zákona mohou pojišťovny potrestat zdravotníky za opakované a soustavné nevybírání poplatků pokutou až 50 tisíc korun, a to i víckrát. Mohou s nimi i rozvázat smlouvu o hrazení péče. V Česku funguje jedna veřejná pojišťovna a devět zaměstnaneckých.

Zdravotnické poplatky zavedla loni v lednu vládní reforma financí. V minulosti je nevybírala třeba soukromá vrchlabská nemocnice, kterou vede senátor Vladimír Dryml. Podle některých ho loni na podzim do Senátu vyneslo právě odpuštění placení. Kraje pod vedením ČSSD přestaly nyní ve svých nemocnicích platby vybírat. S pacienty uzavírají darovací smlouvy.

ČTĚTE TAKÉ: Poplatky mají smysl, vysvětloval náměstek lékařům

VZP podle svého mluvčího Jiřího Roda zatím nikomu za nevybírání nebo naopak za neoprávněné vybírání regulačních poplatků pokutu 50 tisíc korun neudělila. Zabývala se ale vrchlabskou nemocnicí. Zařízení svůj postup obhájilo tím, že za pacienty platí jeho majitel.

Pojišťovna se zabývala pouze vrchlabskou nemocnicí v čele s Drymlem.Také ostatní pojišťovny podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíra Kothery padesátitisícovou pokutu za poplatky zatím neudělily. Od krajů si ale chtějí vyžádat podklady. Poté v zařízeních provedou kontrolu. Pak mohou zahájit případné správní řízení. Nemocnice má právo odvolat se, teprve pak může následovat pokuta. "Proces je na delší dobu, takže zatím nepředpokládám, že by po tom, co se děje v krajích, už mohla padnout kvůli tomu pokuta," řekl Kothera.

ČTĚTE TAKÉ: Krajské nemocnice, kde nebudou pacienti platit poplatky

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR situaci v některých zdravotnických zařízeních nyní prošetřuje. Její mluvčí Hana Kadečková ale neupřesnila, kterých se to týká. "Zatím jsme pokutu neudělili a smlouvu s nikým nevypověděli," řekla.

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance zahájí první kroky už tento týden. V úterý by se na poradě ředitelů měl projednávat postup. "Předpokládám, že do konce týdne už si od zdravotnických zařízení vyžádáme první podklady k poplatkům," shrnul Kothera. Dodal, že případné problémy s nevybíráním dosud řešily pojišťovny pohovorem. "Bylo to v některých ordinacích, když poplatky začínaly. Metodika byla složitější, někdy to nebyl ani úmysl, to jsme si vyjasnili se smluvními partnery," vysvětlil.

Za zavedením poplatků stál bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Opakovaně uvedl, že nevybíráním poplatků porušují zdravotnická zařízení zákon. Už dříve řekl, že pojišťovny měly v krajích zasáhnout a měly dát najevo, že budou proti porušování normy razantně vystupovat.

Zavedení poplatků prosadil exministr Tomáš Julínek.Za návštěvu u lékaře a položku na receptu platí pacient od loňska 30 korun, za den v nemocnici 60 korun, za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činí 5000 korun. Pokud lidé uhradí víc, peníze nad stanovenou částku jim jejich pojišťovna vrátí. Levice ve sněmovně prosadila úplné zrušení poplatků, Senát ale nesouhlasil. Navrhl, aby přestaly u lékaře platit děti do 18 let, poplatek byl jen u léků bez doplatku a limit dětí a důchodců klesl na 2500 korun. Sněmovna by o tom mohla v únoru hlasovat.

Foto: Robert Zlatohlávek
Autor: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ