
Zdravotnické poplatky zavedla loni v lednu vládní reforma financí. V minulosti je nevybírala třeba soukromá vrchlabská nemocnice, kterou vede senátor Vladimír Dryml. Podle některých ho loni na podzim do Senátu vyneslo právě odpuštění placení. Kraje pod vedením ČSSD přestaly nyní ve svých nemocnicích platby vybírat. S pacienty uzavírají darovací smlouvy.
ČTĚTE TAKÉ: Poplatky mají smysl, vysvětloval náměstek lékařům
VZP podle svého mluvčího Jiřího Roda zatím nikomu za nevybírání nebo naopak za neoprávněné vybírání regulačních poplatků pokutu 50 tisíc korun neudělila. Zabývala se ale vrchlabskou nemocnicí. Zařízení svůj postup obhájilo tím, že za pacienty platí jeho majitel.

ČTĚTE TAKÉ: Krajské nemocnice, kde nebudou pacienti platit poplatky
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR situaci v některých zdravotnických zařízeních nyní prošetřuje. Její mluvčí Hana Kadečková ale neupřesnila, kterých se to týká. "Zatím jsme pokutu neudělili a smlouvu s nikým nevypověděli," řekla.
Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance zahájí první kroky už tento týden. V úterý by se na poradě ředitelů měl projednávat postup. "Předpokládám, že do konce týdne už si od zdravotnických zařízení vyžádáme první podklady k poplatkům," shrnul Kothera. Dodal, že případné problémy s nevybíráním dosud řešily pojišťovny pohovorem. "Bylo to v některých ordinacích, když poplatky začínaly. Metodika byla složitější, někdy to nebyl ani úmysl, to jsme si vyjasnili se smluvními partnery," vysvětlil.
Za zavedením poplatků stál bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Opakovaně uvedl, že nevybíráním poplatků porušují zdravotnická zařízení zákon. Už dříve řekl, že pojišťovny měly v krajích zasáhnout a měly dát najevo, že budou proti porušování normy razantně vystupovat.

Foto: Robert Zlatohlávek