Bývalý šéf liberecké policie Miroslav Dvořák půjde před soud. Severočeští státní zástupci by podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ měli dokončit obžalobu do konce ledna. Bilance jiných velkých policejních kauz roku 2009 už tak dobrá není.
Na Liberecku se o Miroslavu Dvořákovi do začátku února letošního roku hovořilo jako o policejním gubernátorovi. Rád se potkával s místními politiky, účastnil se opulentních oslav libereckých podnikatelů a žil si podle místních na vysoké noze. Jedenáctého února však v poutech a za doprovodu detektivů z policejní inspekce opustil libereckou služebnu.
K TÉMATU: Žalobce obvinil již čtvrtého libereckého policistu
První zpráva po zatčení hovořila jasně: Dvořák je obviněn z korupce, hrozí mu osmiletý trest. "Obžaloba by mohla být hotová do konce ledna," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ aktuálně k případu žalobce Adam Bašný. Podle něj však není jasné, kolika osob se soudní líčení nakonec bude týkat. Pro připomenutí - během prvních týdnů vyšetřování byli společně s Dvořákem obviněni další tři vysoce postavení policejní důstojníci, mezi nimi i šéf dopravky Miroslav Valášek a šéf místní kriminálky Miroslav Kučera.
Beran neporažen
Zatímco Dvořákova kauza po roce spěje k soudnímu finále, třeba miliardář David Beran, kterého protikorupční policie v červnu obvinila z daňového podvodu za 250 milionů, v souboji proti důkazům vítězí. Vrchní státní zastupitelství totiž v říjnu jeho trestní stíhání zrušilo. "Případ se vrátil do prvotní fáze prověřování," sdělil miliardářův advokát Eduard Bruna.
Policie odmítá případ komentovat. Nevysvětlila ani, proč na sto policistů prohledávalo v únoru sídla Beranovy firmy Profi Credit nebo jeho byt v Praze či sídlo nedaleko Chrudimi. "Nechápu, proč nám policie rozbila dveře a skla. Kdyby nás kontaktovali, dodali bychom klíče a dům bez problémů zpřístupnili. Nemáme co skrývat," řekla časopisu TÝDEN Beranova partnerka Terezie Dobrovolná. Podle ní policisté vnikli i do její osobní bezpečnostní schránky a odvezli z domu trezor.
ČTĚTE TAKÉ: Policie obvinila miliardáře Berana z úniku 250 milionů
Kvůli nepřiměřenému policejnímu zásahu Beran označil svůj případ za politicky motivovaný s jasným cílem kriminalizovat jeho podnikání. "Můj klient je rozumný člověk a chápe, že v této fázi nejsou protikroky na pořadu dne," oddálil spekulace, že by podnikatel mohl po státu požadovat odškodné, advokát Bruna.
Prominentní (ne)mafián
A další otazník: "vor v zakone" (nejvyšší autorita, která urovnává spory mezi ruskojazyčnou mafií, pozn. red.). Zásahová jednotka, samopaly, kukly a čerpací stanice na dálnici D1. Takové kulisy měla akce Wolfram, při které v březnu detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu údajně zadrželi takzvaného vora v zakone. Jenže podle informací od lidí mapujících pohyb mafiánů z bývalé SSSR v Česku se jméno jednačtyřicetiletého Arména na seznamu prominentních zločinců vůbec nevyskytuje.
ČTĚTE TAKÉ: Obhájce "vora v zakone": Policie zmanipulovala svědka
I v tomhle případě policie k výsledkům vyšetřování mlčí. Místo toho je domnělý vor stále ve vazební cele. "Policie od zadržení klienta provedla tři úkony a všechny byly protiprávní," shazuje policejní práci obhájce zadrženého Arména Julius Kramarič.
Foto: archiv Týdne, Karel Šanda