Policie odložila případ muslimského konvertity Lukáše Větrovce týkající se fotografií pořízených v brněnské mešitě. V modlitebně se v minulosti nechal vyfotografovat s airsoftovou puškou. Učinil tak bez vědomí vedení mešity. Snímky jej zachycují jako radikálního muslimského bojovníka. Nejde však o trestný čin ani přestupek. Vedení muslimů se od Větrovcova činu distancovalo.
Brněnská mešita je nejstarší islámskou modlitebnou v zemi. Schází se v ní pravidelně k modlitbám asi 400 věřících. Jsou to nejen lidé z muslimských zemí, část tvoří i občané ČR, kteří přešli na islám. Patří k nim Větrovec, který se nechal vyfotografovat s airsoftovou puškou, a také jeho kritik Lukáš Lhoťan, jenž snímky zveřejnil. S oběma nyní Islámská nadace Brno vede spory.
Když ji Lhoťan po rozporech před lety opustil, začal poměry v islámské komunitě kritizovat. Zveřejnil starý Větrovcův proslov v brněnské mešitě namířený proti Židům. V něm citoval ze starých náboženských textů pasáže hovořící o válce a zabíjení Židů. Jeho projev byl zveřejněn na internetu.
Předseda islámské nadace Muníb Hasan v souvislosti s tím přiznal pochybení. Uvedl, že Větrovec byl pokárán a bylo mu zabráněno v dalším kázání v modlitebně. Na muslimy se kvůli kauze snesla ostrá kritika, a to nejen z komunity brněnských Židů. Policie dospěla k závěru, že Větrovce za skutek nelze stíhat.
Lhoťan v uplynulých dnech zveřejnil Větrovcovy fotografie z puškou. Překvapily nejen veřejnost, ale i muslimy. Hasan k tomu uvedl, že muslimové ani svým dětem nepovolují hračky ve tvaru zbraní. Po příhodě se zpřísnil režim v mešitě. V modlitebně již nemohou být muslimové sami a nemohou v ní ani přespávat.
"Od pondělí jsme vyslechli svědky k fotografiím a dospěli jsme k závěru, že nejde o nezákonné jednání, ale spíše o vyřizování účtů v muslimské komunitě," uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.