Pražské centrum bývá kulisou střetu anarchistů a pravicových extremistů s policií každý rok. Pouliční potyčky zde nechyběly ani letos, i když v daleko menším rozsahu než v Brně.
K TÉMATU: fotogalerie Neonacisti a anarchisti v pražských ulicích
Je pravé poledne a na trávě na pražském Újezdě postává a posedává zhruba stovka příznivců hnutí Antifa. V tmavém oblečení, část z nich má přes ústa šátky. Čekají na neonacisty, jejichž ohlášený pochod k americké ambasádě by měl vyjít ze Střeleckého ostrova v jednu hodinu. Na místě je i jeden z pořadatelů celé akce Ondřej Slačálek. Kromě „zakuklených“ a „šátkovaných“ to zatím nevypadá, že by mezi oběma znepřátelenými tábory mělo dojít ke střetům. „Tak vyndejte šachy nebo karty, ať se tady nenudíme,“ vyzývá své přátele jeden z účastníků.
V půl jedné si Slačálek bere megafon a celé shromáždění se shlukuje okolo něj, pod pomníkem obětem komunismu. Projev začíná celkem poklidně, ale brzy nabírá na intenzitě a dav se dostává do varu. Za Slačálkem přichází jeden ze zakuklenců. „Měli bysme vyrazit, jinak nás tady odříznou a k mostu se nedostaneme,“ říká a jako první se vydává směrem k mostu Legií. Zbytek ho brzy následuje, stejně jako dva policejní kordony po obou stranách improvizovaného průvodu.
„No pasarán,“ skandují cestou anarchisté. A brzy se ukáže, že mají pravdu. Před mostem Legií je totiž čeká další řada policejních těžkooděnců a blokuje jim cestu ke Střeleckému ostrovu, kde se mezitím sešla asi třicítka příznivců hnutí Vlastenecká fronta a Národní sjednocení. Dvě desítky levicových demonstrantů, kteří se na schodech u mostu pokusili zabránit shromáždění ultrapravice, policie zadržela.
Anarchistů shromážděných u ústí mostu Legií na Újezd zvolna přibývá, v půl druhé jsou jich asi dvě stovky. „Kdo nacisty kryje, je to policie,“ mění shromáždění svůj skandovací repertoár, když začíná být jasné, že přes policejní kordon neprojde.
Mezi lidmi na Střeleckém ostrově vládne – snad i vzhledem ke značné přesile anarchistů – stísněná nálada. Organizátor David Macháček, předseda Vlastenecké fronty, krátce po jedné vystupuje na schody a pronáší krátký projev, který končí slovy „bezpečnost našeho pochodu ponecháme v rukou policie“. Poté se vydává vyjednávat se strážci pořádku. Pochod nakonec proběhne bez problémů, v jeho závěru účastníci zapálí svíce za osm policistů, kteří padli za oběť sociálním bouřím v Chicagu v roce 1889. Z jejich smrti byli tehdy viněni právě anarchisté…
Na konci mostu se zatím chystá zákrok policie proti anarchistům. Po výzvě k rozchodu následují krátké a poměrně ostré půtky, na zem dopadají dělbuchy. Účastníci ustupují směrem k Petřínu, kde následuje krátká honička s policií. U zdi sousedící se zahradou americké ambasády se dav zastavuje. „Tady se radši rozejdeme,“ promlouvá k němu jeden ze starších demonstrantů „dostal jsem hlášku, že policie má ambasádu stejně celou obšancovanou, tak je zbytečný, aby tam někoho z vás sebrali. Teď mi volali, že sebrali Slačálka,“ doplňuje informaci o osudu „tváře“ současného českého anarchismu. Zbytek pochodu se ve skupinkách vydává směrem ke stanici metra Hradčanská.
Během akce bylo podle údajů policie zadrženo nejprve 26 lidí na Střeleckém ostrově, poté několik dalších při průvodu nacionalistů k americkému velvyslanectví. Některým z nich hrozí obvinění z útoku na veřejného činitele. V pohotovosti byli policisté ze speciální pořádkové jednotky, vodní dělo, transportér i policejní antony a situaci monitoroval i policejní vrtulník.
Foto: Tomáš Nosil