Policie kvůli opencard obvinila 15 lidí, chce stíhat i primátora

Domácí
27. 3. 2013 17:02
Policie se zabývá kauzou předražené karty opencard dlouhodobě.
Policie se zabývá kauzou předražené karty opencard dlouhodobě.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) chce stíhat kvůli kritizovanému projektu opencard celkem 15 lidí. "Třem z nich se však zatím nepodařilo obvinění doručit," sdělil mluvčí útvaru Pavel Hanták. Policie v úterý kvůli projektu obvinila deset pražských radních včetně primátora Bohuslava Svobody (ODS), rozhodnutí jim přinesla přímo na magistrát.

Primátor Bohuslav Svoboda."Do současné doby bylo usnesení o zahájení trestního stíhání doručeno 12 osobám. Zbylým osobám bude usnesení doručeno v následujícím období," uvedl mluvčí. Podle něho jsou mezi obviněnými jak pražští politici a magistrátní zaměstnanci, tak i externí spolupracovníci. "ÚOOZ odmítá trestní řízení 'v přímém přenosu', a proto nebude nadále poskytovat k případu žádné další informace ani komentáře," dodal Hanták.

Policie deset radních podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, hrozí jim až osmileté vězení. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil jen tohoto dodavatele. Policie nyní obvinila i ředitele magistrátního odboru informatiky a asi čtyři členy výběrové komise.

Obvinění se týká deseti členů rady kromě radní Aleksandry Udženije (ODS), která se tehdejšího rozhodování rady nezúčastnila. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun.

Radní Eva Vorlíčková má na starosti projekt opencard.

Všichni radní podají kvůli obvinění stížnost. Podle nich byly smluvní vztahy špatně nastaveny už v roce 2006. "Tehdy kontrakt s firmou Haguess také schválili radní, obviněni ale byli jen úředníci z výběrové komise," tvrdí radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která má projekt na starosti.

Vorlíčková se hájí tím, že bez smluv nebylo možné loni prodloužit platnost zhruba 300 tisíc karet. "Tyto vynucené změny jsme nemohli provést vlastními silami, ani prostřednictvím jiných firem, protože vinou špatných smluv uzavřených předchozím vedením radnice už v roce 2006, je firma Haguess stále výhradním držitelem licencí a jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software," uvedla v úterý Vorlíčková. Rada města se navíc podle ní opírala o stanovisko advokátní kanceláře, která městu tvrdila, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem.

Policie se zabývá kauzou předražené karty opencard dlouhodobě. Na konci října státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků z pražského magistrátu, kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun.

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál asi 1,25 miliardy korun.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK

Další čtení

Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Mentálně retardovaný autista vzal nůž a jel zabít advokátku. Dostal podmínku

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ