Kde říznout do policie, aby co nejméně krvácela, měla zjistit speciální komise ministra vnitra. Její šéf, karlovarský policejní ředitel Oldřich Tomášek, v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ řekl, že situace je neuvěřitelně tristní. "Pokud se něco nezmění v uvažování našich lidí ve vedoucích funkcích, dojde k jedinému možnému výsledku: příští rok se dál výdaje sníží a my nebudeme mít na přežití," míní muž, jehož provází pověst nejlepšího polistopadového policejního prezidenta.
Loni jste byl šéfem speciální komise ministra vnitra, která zkoumala, jak v resortu ušetřit. Jak s odstupem času hodnotíte, že vybrali zrovna vás?
Šlo o společnou komisi policejního prezidenta a ministra vnitra na hledání systémových úspor policie. Mě nominoval policejní prezident a ten mě také navrhl na předsedu komise. Pokud mám s odstupem času hodnotit členství v komisi, mrzí mě, že jsem na to kývl, protože naše práce byla zbytečná.
Jak práce týmu probíhala? Šlo o dvouměsíční "noční můru"?
Na práci jsme měli poměrně krátký čas. Pracovali jsme po nocích a víkendech. A protože jsme věřili tomu, že naše práce k něčemu bude, nebyla to noční můra, jen spousta práce.
Spolupracovali s vámi úředníci resortu, anebo se vám snažili házet klacky pod nohy?
Lidé z resortu s námi spolupracovali, o co jsme si požádali, to jsme se dozvěděli. Měli jsme k dispozici všechny údaje o lidech, funkcích, hodnostech, platech, náplni práce, prostě - co bylo zapotřebí.
Takže se domníváte, že se vám podařilo dopracovat se ke všem materiálům, které byly pro stanovisko komise rozhodující?
K tomu, abychom předložili k diskusi naše závěry, jsme měli všechno potřebné.
TÝDEN má k dispozici materiál policejního prezidenta Petra Lessyho, který velkou část návrhů vámi vedené komise na úspory kritizuje či označuje za nereálné...
K tomu, jak se vyjádřilo policejní prezidium, se raději nebudu vyjadřovat. Nemá to cenu. Víc mě zaujaly reakce novinářů, kteří tvrdili, jak chceme vyhodit policisty z výkonných útvarů, likvidovat policejní potápěče a ohrožovat bezpečnostní situaci ve státě. Přitom náš úkol byl přesně opačný - uchránit policisty v přímém výkonu služby na úkor snížení "nevýkonu" a úřednictva.
V některých bodech policejní prezident dokonce vypočítává, že vaše návrhy by nepřinesly úspory, ale naopak by se resortu prodražily. Jak je možné, že se vaše a jeho výstupy tak diametrálně liší?
Celá situace je neuvěřitelně tristní. To, že vláda musí ušetřit na veřejných výdajích, všichni víme. To, že policie nemůže jít proti proudu a říkat, že šetřit nebude, je také jasné. Pokud se něco nezmění v uvažování našich lidí ve vedoucích funkcích, dojde k jedinému možnému výsledku: příští rok se dál výdaje sníží a my nebudeme mít na přežití.
Co s tím?
Naše komise navrhla snížení počtu úředníků a zachování policistů v ulicích. Vedení policie říká, že již nemá kde šetřit. Pochybuji, že na tento argument vláda uslyší. A pak zbude jediné - snížit počty policistů plošně. Budeme vyprávět starostům, proč opouštíme jejich ulice, budeme říkat policistům, že jejich práce je posláním, ale že jich musí být každý rok méně a méně. A u toho řada z nás už nebude chtít být. Zmizí tak stovky či tisíce profesionálů, kteří umějí svou práci. Pak, až to bude všechno klečet, přijde někdo nový, kdo objeví Ameriku a vyhlásí náborovou kampaň za stovky milionů a bude se snažit vzít k policii každého, kdo se přihlásí.
Zaujaly mě návrhy týkající se vrtulníků. Vy uvádíte, že by se jejich počet měl ze 13 snížit na maximálně sedm. Policejní prezident v materiálu kontruje, že jich léta je jen 11, potažmo osm. Také vysvětluje, že jsou to vlastně neprodejné vraky.
S vrtulníky je to stejné jako s počty policistů chránících parlament, Senát, NBÚ a řadou dalších věcí, které jsou vydávány za důležitější, než z pohledu ochrany bezpečí občanů a jejich majetku ve skutečnosti jsou. Všechno se zdá v konkrétním pohledu nerozhodující, ale v součtu jde o několik tisíc policistů nebo o stovky milionů korun, které se vydávají navíc, a proto se musejí snížit výdaje tam dole, kde původně policie vznikla, aby prosazovala zákon a pořádek v životě občanů státu.
A jak je to tedy konkrétně s vrtulníky?
V 90. letech jsme měli sedm vrtulníků a létali jsme v Hradci a Praze záchranku. Pro policejní činnost byly určeny čtyři stroje a stačily. Pak přišla doba hojnosti a nakupovaly se další. Teď je doba úspor, ale říkáme, že to neplatí pro tuto nadstavbu, ale pro lidi v ulicích. To je pro mne smutné konstatování. V době, kdy přiznáváme, že uvažujeme o zrušení 120 obvodních oddělení, nemůžeme říkal, že létá "jen" 11 vrtulníků, když jich ve skutečnosti potřebujeme podstatně méně.