Policie objíždí věznice. Odebírá zločincům vzorky DNA

Domácí
20. 6. 2007 08:19
bez popisku 12943
bez popisku 12943

Kriminalisté ze specializovaných pracovišť objíždějí české věznice a aktualizují své databáze zločinců. Česká databáze vzorků DNA se tak v posledních týdnech rozrůstá o genetické profily vězňů odsouzených za nejzávažnější násilné trestné činy. Informují o tom středeční Lidové noviny.

Kriminalisté se domnívají, že když vězňům odeberou DNA, pomůže jim to objasnit některé nevyřešené případy. Část pachatelů své útoky totiž opakuje. V Národní databázi DNA, která v Česku funguje od roku 2001, se shromažďují i stopy z neobjasněných trestných činů, píše deník.

Politici i odborníci se už dlouho snaží připravit zákon, který by odsouzeným za násilné trestné činy ukládal povinnost odevzdávat svůj vzorek DNA do databáze. Zatím takový zákon neplatí a kriminalisté podle LN pracují jen na základě pokynu policejního prezidenta.
Ilustrační foto: Petra Mášová

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Velikonoční sbírka v Praze vynesla 2,7 tuny pomoci, méně než loni

Domácí
28. 3. 2026
ilustrační foto

Muž si u školy v Humpolci prohlížel koupenou zbraň, policie po něm pátrala

Domácí
28. 3. 2026
ilustrační foto

Výrobci léků: Problémy s dodávkami zatím nejsou, zdražuje palivo či pojištění

Domácí
28. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ