Policie obvinila tetu Ondřeje Kateřinu Mauerovou

Domácí
24. 5. 2007 14:38
bez popisku 10505
bez popisku 10505

Kateřina Mauerová skončila v policejní cele. Tetu týraného sedmiletého Ondřeje policie podezírá, že se spolu s matkou Klárou Mauerovou podílela na jeho zavírání do komory.

"Prokázalo se, že na základě společné dohody se sestrou držela (Kateřina) chlapce v době nejméně od poloviny loňského prosince do letošního 7. května v domě v Kuřimi," řekla jihomoravská policejní mluvčí.

Policisté se dál usilovně snaží zjistit, co se v domku přesně dělo. Ve vazbě je také Klára Mauerová, která je podezřelá z týrání sedmiletého syna Ondřeje, a z dalšího trestného činu - zbavení osobní svobody. Obvinění Kateřiny Mauerové za to, že se podílela na držení Ondřeje v nedůstojných podmínkách, je další krokem.

Do kauzy se vložilo také ministerstvo práce a sociálních věcí. Ústy ministra Petra Nečase oznámilo, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku oficiálních dokumentů z výslechu týraného Ondřeje. Policie by podle něj měla pátrat i po autorovi internetové stránky, neboť závažně poškozovala důstojnost týraného chlapce.

Systém selhal

Podle Petry Vrtbovské, ředitelky Institutu náhradní rodinné péče Natama, nese za týrání Ondřeje svým způsobem odpovědnost i stát. Kuřimská kauza totiž podle ní ukázala, že selhal celý systém ochrany dětí. Například v případě třináctileté Aničky soud rozhodl o svěření do péče Kláře Mauerové v březnu, ale Ondřej byl zavírán v komoře od prosince. To by znamenalo, že soudkyně Městského soudu v Brně Jaroslava Rezová, která o osvojení rozhodovala, neměla dostatečné informace, co se v rodině děje. "Asi ne, když svěřila dítě do týrající rodiny," řekla Vrtbovská.

Podezření, že soud rozhodoval jen formálně, odmítl místopředseda soudu Roman Kiš. "Měla zprávy odborníků, neviděla nikde žádný problém, neměla důvod všem nevěřit," bránil Kiš svou podřízenou Rezovou.

Policie pátrá jak po Anně, o jejíž existenci jsou pochybnosti, tak i po Barboře Škrlové, bývalé spolupracovnici Kateřiny Mauerové. O dvacet let starší Škrlová se možná za Aničku vydávala. Další teorií je, že před soudem stála úplně jiná třináctiletá dívka, která byla pouze nastrčena. Tu také vyšetřovali lékaři, kteří stanovili její věk i diagnózu sociální fobie s prvky autismu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí si dále vypracovalo scénář, podle něhož hodlá postupovat, až policie ztracenou Aničku najde. "V rámci zájmu ochrany dítěte vám jej ale nebudu přibližovat," řekl ministr Nečas.

Osobně je přesvědčen, že Anička existuje. "I kdyby stokrát někdo tvrdil, že je to někdo jiný a o dvacet let starší, budeme ji hledat," řekl. Rodina kolem ztracené Aničky podle něj komplikuje vyšetřování tím, že komunikuje s médii. "Vnáší do celé věci chaos, podsouvají nové a protiřečící si skutečnosti," kritizoval Nečas.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ