Agresivní, hluční a často i nemocní. Taková je většina opilců, za kterými policisté vyráží mnohem častěji v těchto teplých dnech. Výjimečné nejsou ani situace, při kterých člověk pod vlivem alkoholu fyzicky napadne kolemjdoucího, nebo dokonce samotného policistu. Redaktorka TÝDNE natáčela přímo s jednotkou vycvičenou na řešení právě takových situací.
Praha, vstup do metra na Náměstí republiky. Strážníci kontrolují opilé bezdomovce. Jednomu z nich naměří skoro tři promile. Tento scénář je s příchodem slunečných dnů stále častější. Jeden z opilců není schopen samostatné chůze. Nejenže je opilý, má navíc i otevřené bércové vředy. Policisté proto povolali kolegy z hlídky pro odvoz opilců, kteří právě přijíždí. Jejich auto má jednu speciální úpravu - sedačky jsou pokryté umělými potahy. Běžně se totiž stává, že se v autě opilci pozvrací, nebo pomočí.
Člen hlídky pro odvoz opilců Jaroslav Trnka potvrzuje, že převoz takových pasažérů nebývá jednoduchý: "Ty osoby bývají hodně znečištěné, zanedbané, nemocné. Mohou mít i různé otevřené rány, ze kterých krvácí. Proto musíme být v zájmu vlastního zdraví opatrní." Odvoz opilého bezdomovce, u kterého asistujeme s kamerou, naštěstí proběhl bez problémů. Hlídka ho odveze na záchytnou stanici, poté poputuje do nemocnice.
Strážníci se ale daleko častěji setkávají s agresivními pijany, kteří je často napadají: "Před časem jsme přijeli s chlapem na záchytku a on tam začal být agresivní na ošetřující personál. Šel jsem k němu a on mi vrazil ránu. Nedal jsem si pozor, odnes to zlomený nos," dodává Jaroslav Trnka.
Nejčastěji policisté vyjíždí za opilci právě na veřejná prostranství. Podle pražské vyhlášky je totiž pití alkoholu na těchto místech zakázáno. Jen od počátku dubna vyjížděla speciální hlídka k více než třem stovkám případů. Za první tři měsíce to přitom bylo jen pět set padesát výjezdů. Pokud je člověk pod vlivem jiných drog než alkoholu, volají strážníci záchranáře. Za loňský rok měli právě takových výjezdů za intoxikovanými pacienty o 700 více než v roce 2008.