Policie se vrátí k únikům z hovorů Dalíka a Topolánka
14.03.2007 14:51
Inspekce ministra vnitra i policie budou muset dále zkoumat, odkud se dostaly do médií telefonní hovory v kauze Kořistka. Žalobci totiž dali za pravdu stížnostem právního zástupce ODS Petra Tomana, kterému se nelíbilo, že prověřování úniku odposlechu hovoru šéfa ODS Mirka Topolánka s jeho spolupracovníkem Markem Dalíkem bylo odloženo, protože uvnitř policie ani na státních zastupitelstvích nebyl vypátrán viník.
"Stížnosti jsem vyhověla, usnesení o odložení jsem zrušila a vydala jsem pokyn, jak má policie ve věci dále postupovat," řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová. Na starosti má tu část prověřování, v níž jde o podezření směřující vůči civilním osobám.
K závěru, že odložení zatím není na místě, dospěl i vyšetřující žalobce Jaroslav Kučera, který přezkoumával rozhodnutí Inspekce ministra vnitra. Ta loni vyšetřování směřující dovnitř policie odložila se závěrem, že poskytnutím odposlechů médiím sice někdo trestný čin spáchal, neví se ale kdo.
Kučera řekl, že považuje stížnost Tomana za oprávněnou, inspekce podle něj bude muset na případu dále pracovat.
Trestní oznámení Tomana souviselo se zveřejněním záznamu části odposlechu hovoru Topolánka s Dalíkem na zpravodajském serveru Aktuálně.cz, který uvedl, že odposlechy obdržel od anonymního odesílatele. Přepisy odposlechů se pak objevily i v denním tisku.
Pokud jde o únik odposlechů, Toman podezíral neznámého pachatele uvnitř policie či státního zastupitelství ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Vyslovil ale také podezření, zda novináři zveřejněním odposlechů nespáchali trestný čin porušování tajemství dopravovaných zpráv.
V policejním usnesení o odložení, které zrušila Vrbová, šlo o podezření z možného úniku odposlechů ze strany žalobců či administrativních pracovníků státních zastupitelství a o podezření směřující vůči novinářům.
Indicie o tom, že odposlechy Topolánka míří do médií, existovaly již nějakou dobu před jejich zveřejněním. Toman v době před tím veřejně varoval média, že pokud se k nim odposlechy dostanou a zveřejní je, vystavují se riziku stíhání.
Policie v roce 2004 obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi z pověření ODS nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a pak jejich stíhání zrušil. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i Topolánek, skončil odložením.
Kořistka trvá na tom, že se ho Dalík s Večerkem pokusili jako vyslanci ODS uplatit, dvojice říká, že lže. Odposlechy podle Aktuálně.cz neprokazují žádný trestný čin. Některé pasáže prý nicméně nasvědčují tomu, že se Dalík s Večerkem domlouvali s ODS na strategii, jak se chovat při vyšetřování, a snažili se prý získat informace o jeho průběhu.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.